Pregled bibliografske jedinice broj: 999608
Sportska psihologija: od dijagnostike do intervencije
Sportska psihologija: od dijagnostike do intervencije // 24. dani Ramira i Zorana Bujasa- knjiga sažetaka / Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 62-62 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 999608 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sportska psihologija: od dijagnostike do intervencije
(Sport psychology: from diagnostics to intervention)
Autori
Barić, Renata
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
24. dani Ramira i Zorana Bujasa- knjiga sažetaka
/ Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 62-62
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
psihologija sporta, dijagnostika, intervencija
(sport psychology, diagnostics, intervention)
Sažetak
Psihologija sporta mlada je znanstvena disciplina u okviru psihologije koja koristi teorijska znanja, konstrukte, mjerne instrumente, metode i tehnike psihološke znanosti u istraživanju psiholoških fenomena u sportu, ali i u savjetodavnom radu sa sportašima i ostalim akterima sportskog okruženja. U okviru psihološke pripreme i kroz psihoedukativne aktivnosti sportski psiholozi pomažu maksimizaciji potencijala i ciljeva, usvajanju psiholoških vještina i suočavanju sa stresom, kako bi se pozitivno djelovalo na poboljšanje kvalitete života i doprinijelo mentalnom zdravlju pojedinca. U okviru simpozija prikazat će se različiti modaliteti primjene znanja iz područja sportske psihologije, od diferencijalno dijagnostičkog kao ishodišta za buduće intervencije s ciljanim skupinama, do prikaza praktičnog rada na psihološkoj pripremi ekipe i preporuka za rad sportskog psihologa radi dugoročnog očuvanja mentalnog zdravlja sportaša. Konkretno, prikazat će se jedan model mjerenja emocionalnih i kardiovaskularnih odgovora na natjecateljsku situaciju radi procjene razine stresa roditelja čija se djeca natječu. Nadalje, prikazat će se utjecaj različite motivacijske glazbe na faze oporavka i percepciju psihološke dobrobiti sportaša pri intervalnom treningu visokog intenziteta. Prikazat će se i slučaj rada sportskih psihologa na timskoj motivaciji uz prezentaciju tehnika i modaliteta rada u malonogometnoj ekipi. Istaknut će se i važnost planirane i dugoročne psihološke pripreme s ciljem očuvanja mentalnog zdravlja i prevencije potencijalnih negativnih učinaka stresora i ometajućih čimbenika koji djeluju tijekom sportske karijere. Zaključci simpozija istaknut će preventivnu i djelatnu važnost sportske psihologije, tj. istraživača u području kao i sportskih psihologa – stručnjaka za psihološku pripremu sportaša u identifikaciji i modifikaciji relevantnih faktora koji mogu djelovati na psihološki razvoj, psihološku dobrobit i mentalno zdravlje sportaša, te na koncu i sportski uspjeh.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija