Pregled bibliografske jedinice broj: 999248
Stabilizacijske klauzule u ugovorima o iskorištavanju ugljikovodika
Stabilizacijske klauzule u ugovorima o iskorištavanju ugljikovodika // Suvremeni izazovi pomorske plovidbe 1. međunarodna znanstvena konferencija pomorskog prava, Suvremeni izazovi pomorske plovidbe, Zbornik radova / Amižić-Jelovčić, Petra (ur.).
Split: Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu, 2017. str. 85-105
CROSBI ID: 999248 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stabilizacijske klauzule u ugovorima o iskorištavanju ugljikovodika
(Stabilization clauses in Contracts on Exploitation of hydrocarbons)
Autori
Brnabić, Ratko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Suvremeni izazovi pomorske plovidbe 1. međunarodna znanstvena konferencija pomorskog prava, Suvremeni izazovi pomorske plovidbe, Zbornik radova
Urednik/ci
Amižić-Jelovčić, Petra
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2017
Raspon stranica
85-105
ISBN
978-953-8166-17-9
Ključne riječi
stabilizacijske klauzule, iskorištavanje ugljikovodika, pregovori o izmjeni ugovornih odredaba, odgovornost za obveze, zajednički pothvat (joint venture).
(Stabilization clauses, Exploitation of hydrocarbons, Negotiations on amendments to the contractual provisions, Contract liabilities, Joint venture)
Sažetak
U novije vrijeme Vlada Republike Hrvatske poduzela je niz mjera kojima želi potaknuti ulaganja u operacije istraživanja i iskorištavanja ugljikovodika. Nova istraživačka kampanja zasigurno je najvažniji događaj na tom gospodarskom području kod nas u ovom desetljeću. S jedne strane, trebalo je detaljnije urediti zakonodavni okvir u kojem bi se spomenute operacije moglo nesmetano provoditi. Ranije je ta materija bila obuhvaćena Zakonom o rudarstvu koji je uređivao istraživanje i eksploataciju svih vrsta mineralnih sirovina uključivši i ugljikovodike. Međutim, zbog promjene gospodarskog okruženja i sve većeg interesa inozemnih investitora bilo je potrebno svim takvim trgovcima omogućiti viši stupanj pravne sigurnosti i fleksibilnosti u ostvarenju njihovih gospodarskih ciljeva. Tako je u kratkom roku doneseno nekoliko zakona i podzakonskih akata za to gospodarsko područje. S druge strane, istraživanje i eksploatacija ugljikovodika je rizičan gospodarski pothvat koji zahtijeva ulaganje znatnih financijskih sredstava. Investitori od druge strane u tim pothvatima traže različita jamstva. Nerijetko svoje ulaganje žele zaštiti unošenjem tzv. stabilizacijske klauzule u ugovor o iskorištavanju ugljikovodika koji sklapaju s državom primateljicom koja tada nastupa kao trgovac – iure gestionis. Stabilizacijska klauzula je odredba ugovora koja se koristi da bi se smanjio rizik koji za investitora nastaje ako država primateljica, sada nastupajući kao zakonodavac, u hodu mijenja “pravila igre”. Strani investitori svjesni su svih društveno-ekonomskih i ideoloških posebitosti države primateljice te okolnosti da nacionalni pravni sustav nerijetko na drugačiji način uređuje pitanja koja su od značaja za njihov pravni odnos. Spomenute okolnosti predstavljaju značajan rizik koji često nadilazi potencijalnu dobit koju bi oni mogli ostvariti na novom tržištu. Ipak za strane investitore najveću opasnost predstavljaju političke promjene koje kod mladih demokracija najčešće za posljedicu imaju i promjenu propisa. Iako su investitori posebno osjetljivi na promjene propisa iz područja poreznog prava, načelno se može zauzeti polazište da će se investitori pokušati zaštiti od primjene bilo koje odredbe domaćeg prava koja je stupila na snagu nakon sklapanja ugovora o iskorištavanju ugljikovodika a koja odredba bi za posljedicu imala smanjenje njihove očekivane dobiti. U radu se posebno istražuju različite vrste stabilizacijskih klauzula te se utvrđuje koja prava i obveze tada nastaju za ugovorne strane. Na kraju rada iznose se izvorni zaključci o značaju i pravnim učincima stabilizacijskih klauzula kod ugovora o iskorištavanju ugljikovodika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo