Pregled bibliografske jedinice broj: 999205
Doprinos melografa Miroslava Vuka Croate (1930.-2005.) hrvatskoj tradicijskoj glazbenoj kulturi
Doprinos melografa Miroslava Vuka Croate (1930.-2005.) hrvatskoj tradicijskoj glazbenoj kulturi // Nova prisutnost : časopis za intelektualna i duhovna pitanja, 16 (2018), 1; 101-116 (domaća recenzija, članak, ostalo)
CROSBI ID: 999205 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doprinos melografa Miroslava Vuka Croate (1930.-2005.) hrvatskoj tradicijskoj glazbenoj kulturi
(The contribution of Miroslav Vuk Croata’s (1930.-2005.) melograph to the Croatian traditional music culture)
Autori
Koprek, Katica Katarina
Izvornik
Nova prisutnost : časopis za intelektualna i duhovna pitanja (1334-2312) 16
(2018), 1;
101-116
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
hrvatska etnomuzikologija, kroatologija, kajkavska narodna baština, pučke svjetovne i crkvene popijevke, jezik i kultura gradišćanskih Hrvata.
(Croatian ethnomusicology, Croatology, kajkavian folk heritage, secular and sacral folk melodies, language and culture of the Burgenland Croats.)
Sažetak
U niz hrvatskih etnomuzikologa 20. stoljeća ubraja se i Miroslav Vuk Croata – sakupljač glazbenoga blaga hrvatske sakralne i svjetovne popijevke. Kao mlad suradnik poznatoga etnomuzikologa Vinka Žganca, nastavio je njegovo djelo: od zaborava je sačuvao znatan dio duhovne tradicijske glazbene baštine – kako u Hrvatskoj tako i u zemljama gdje žive Hrvati (Austrija, Mađarska, Slovačka i Moravska) – prikupljajući, zapisujući i tonski snimajući, pučke crkvene i svjetovne popijevke. Prikupljeni je materijal uredio i za života objavio. Etnomuzikološka darovitost Vuka Croate došla je do izražaja i u glazbenim obradama pučkih popijevaka za razne zborove duhovnoga i svjetovnoga sadržaja. Posebno je vrijedan njegov doprinos istraživanjima narodnih, svjetovnih i crkvenih popjevaka (jački) Hrvata iz Gradišća. Već iz samih naslova popijevki uočavaju se osobitosti mjesnoga govora. U njegovim glazbenim zbirkama (pjesmaricama) potvrđuje se nedvojbena motivska i glazbena povezanost većega broja popijevaka sa srodnim popijevkama u domovini, kao što se otkrivaju i neke tematske i glazbene posebnosti nove sredine u kojoj žive Hrvati, čuvajući svojim starim jezikom popijevku, a popijevkom jezik, odnosno jednim i drugim svoj nacionalni identitet.
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus