Pregled bibliografske jedinice broj: 999150
Sklapanje ugovora o međunarodnoj kupoprodaji prema Bečkoj konvenciji i ostalim izvorima prava kupoprodaje Republike Hrvatske
Sklapanje ugovora o međunarodnoj kupoprodaji prema Bečkoj konvenciji i ostalim izvorima prava kupoprodaje Republike Hrvatske // Društveni ogledi : časopis za pravnu teoriju i praksu (English, Bosnian), 2 (2015), 1; 83-108 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 999150 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sklapanje ugovora o međunarodnoj kupoprodaji prema Bečkoj konvenciji i ostalim izvorima prava kupoprodaje Republike Hrvatske
(Formation of the International Sales Contract under the Vienna Convention and the other Sources of Sales Law of Croatia)
Autori
Brnabić, Ratko
Izvornik
Društveni ogledi : časopis za pravnu teoriju i praksu (English, Bosnian) (2303-5706) 2
(2015), 1;
83-108
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Bečka konvencija, ponuda, prihvat, sklapanje ugovora, trgovački običaji
(Vienna Convention, Offer, Acceptance of an offer, Formation of contract, Merchant customs)
Sažetak
Rad obrađuje osjetljivo područje sklapanja ugovora o međunarodnoj kupoprodaji jer trgovci koji slijede odgovarajuće odredbe Zakona o obveznim odnosima mogu biti iznenađeni načinom kako je spomenuto područje uređeno Konvencijom. U tom smislu posebice se raspravlja o ponudi, prihvatu i roku za prihvat, trenutku kada se ugovor smatra sklopljenim te pravnim učincima protuponude. Tako primjerice, prema Konvenciji odgovor na ponudu koji upućuje na prihvat, a sadrži dodatke, ograničenja ili druge izmjene, jest odbijanje ponude i predstavlja protuponudu ali s druge strane, odgovor na ponudu koji upućuje na prihvat, ali koji sadržava dopunske ili različite sastojke, koji ne mijenjaju bitno sastojke ponude, predstavlja prihvat, osim ako ponuditelj bez nepotrebnog odgađanja usmeno ne stavi prigovor na razlike ili pošalje obavijest u tom smislu. Ako on tako ne postupi, ugovor je sklopljen prema sadržaju ponude s izmjenama koje se nalaze u prihvatu. To rješenje šire je u pristupu u odnosu na hrvatski Zakon o obveznim odnosima jer razlikuje slučajeve kada je riječ o bitnim ili nebitnim izmjenama sastojaka ugovora. Također, raspravlja se i o ulozi običaja i poslovne prakse u pravnim odnosima kupoprodaje s međunarodnim elementom. Naime, ne smije se zaboraviti da spomenuti autonomni izvori prava imaju prednost pred Konvencijom. U radu se koristi metoda kompilacije, metoda deskripcije, deduktivna metoda, metoda specijalizacije, te komparativna metoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline