Pregled bibliografske jedinice broj: 999048
Podrijetlo vodstva: evolucijski pogled na odnos vođa i njihovih sljedbenika
Podrijetlo vodstva: evolucijski pogled na odnos vođa i njihovih sljedbenika // Suvremena psihologija, 21 (2018), 2; 141-159 doi:10.21465/2018-SP-212-02 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 999048 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Podrijetlo vodstva: evolucijski pogled na odnos vođa i njihovih sljedbenika
(The origin of leadership: Evolutionary view of the relationship between leaders and their followers)
Autori
Banai, Benjamin ; Penezić, Zvjezdan
Izvornik
Suvremena psihologija (1331-9264) 21
(2018), 2;
141-159
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
Evolucijska psihologija ; evolucijska teorija vodstva, lovci sakupljači, životinje, evolucijski nesklad, sljedbeništvo
(Evolutionary psychology, evolutionary leadership theory, hunter-gatherers, animals, evolutionary mismatcth, followership)
Sažetak
Vodstvo je sveprisutno u organizaciji života ljudskih grupa. Istraživanje vođa i vodstva bilo je u središtu interesa raznih društvenih znanosti poput psihologije, ekonomije ili politologije. Dosadašnja literatura iz spomenutih područja uglavnom se bavi opisivanjem kako vodstvo funkcionira i primarno je usmjerena na vođe. U novije vrijeme, javlja se interes za primjenom principa evolucijske psihologije u ovom području te se neki istraživači usmjeravaju na pitanje kako je vodstvo nastalo. Pri tome, važan naglasak se stavlja na adaptivnu vrijednost vodstva od kojega korist imaju svi članovi grupe te u samim teorijskim postavkama bitnu ulogu zauzimaju i sljedbenici vođa, koji u društvu čine većinu. Smatra se da je uspostavljanje odnosa vođa-sljedbenik adaptacija nastala tijekom evolucijske prošlosti koja je bila usmjerena na rješavanje problema koordinacije grupnih zadataka. U ovom preglednom članku prikazat će se tri skupine istraživanja koja idu u prilog navedenim pretpostavkama. Prvo, prikazat će se različiti oblici vodstva i organizacije životinjskih grupa, od insekata do primata. Drugo, opisat će se antropološka istraživanja na plemenima lovaca-sakupljača čiji je životni stil najsličniji onomu kojega su vodili ljudski preci tijekom evolucijske prošlosti. Zatim, prikazat će se niz istraživanja na modernim ljudima, a koja pokazuju da u ljudskim grupama postoji pristranost prema osobinama vođa koje su vjerojatno našim precima signalizirale dobro vodstvo, a koje nisu u skladu s modernim uvjetima života.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus