Pregled bibliografske jedinice broj: 998563
Concilium Tridentinum i liturgijska reforma. Prijekoncilska liturgijska nastojanja i recepcija poslijekoncilske obnove
Concilium Tridentinum i liturgijska reforma. Prijekoncilska liturgijska nastojanja i recepcija poslijekoncilske obnove // Tridentska baština. Katolička obnova i konfesionalizacija u hrvatskim zemljama / Horvat, Romana ; Blažević, Zrinka ; Plejić Poje, Lahorka (ur.).
Zagreb: Matica hrvatska ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Filozofski fakultet Družbe Isusove Sveučilišta u Splitu, 2016. str. 31-42
CROSBI ID: 998563 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Concilium Tridentinum i liturgijska reforma. Prijekoncilska liturgijska nastojanja i recepcija poslijekoncilske obnove
(Concilium Tridentinum and Liturgical Reform: Pre- Conucil Liturgical Endeavours and the Reception of the Post-conciliar Renewal)
Autori
Crnčević, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Tridentska baština. Katolička obnova i konfesionalizacija u hrvatskim zemljama
Urednik/ci
Horvat, Romana ; Blažević, Zrinka ; Plejić Poje, Lahorka
Izdavač
Matica hrvatska ; Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Filozofski fakultet Družbe Isusove Sveučilišta u Splitu
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
31-42
ISBN
978-953-341-059-3
Ključne riječi
Tridentski koncil, liturgijska obnova, V. lateranski koncil
(Trident Council, liturgical renewal, 5th lateran Council)
Sažetak
Poslijetridentsku obnovu na području liturgije redovito se naziva »restauracijskom«, obnovom koja je svjesno ustuknula pred radikalnijim rezovima u obredno tkivo i u teološku misao o kršćanskoj liturgiji, tražeći sigurnost u obrednoj tradiciji koja je već bila oblikovana i potvrđena kroz višestoljetno iskustvo Crkve. Premda se Tridentski koncil s pravom promatra prekretnicom koja je dala smjer životu Crkve u sveukupnosti kršćanskoga bivovanja i prisutnosti u svijetu, liturgijskom je životu dan smjer koji se ne može s punim pravom nazvati obnoviteljskim, ponajmanje novim. Koncil se, iz razumljivih razloga i strahova, nije zanosio privlačnošću novoga, nego je htio otkriti i potvrditi vrijednost staroga. Restauratorski pristup »obnovi« zatvorio je vrata snažnim liturgijsko-obnoviteljskim zahvatima koji su već bili zaživjeli u desetljećima prije Koncila i koji su s vodili mišlju o liturgiji u većoj mjeri otvorenoj zajednici vjernika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest