Pregled bibliografske jedinice broj: 997933
Kapacitet, potrebe i izazovi lokalnih zajednica u procesu integracije izbjeglica u hrvatsko društvo
Kapacitet, potrebe i izazovi lokalnih zajednica u procesu integracije izbjeglica u hrvatsko društvo // 24. dani Ramira i Zorana Bujasa: Međunarodni psihologijski znanstveni skup - Knjiga sažetaka / Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 61-61 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 997933 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kapacitet, potrebe i izazovi lokalnih zajednica u procesu integracije izbjeglica u hrvatsko društvo
(Capacities, needs and challenges of local communities in the process of integration of refugees in Croatian society)
Autori
Župarić-Iljić, Drago ; Gregurović, Margareta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. dani Ramira i Zorana Bujasa: Međunarodni psihologijski znanstveni skup - Knjiga sažetaka
/ Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 61-61
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
lokalne zajednice ; izazovi ; potrebe ; integracija izbjeglica ; Hrvatska
(local communities ; challenges ; needs ; integration of refugees ; Croatia)
Sažetak
Cilj istraživanja je analizirati kapacitete, utvrditi potrebe i očekivanja lokalnih i regionalnih samouprava, te procijeniti izazove s kojima se one mogu susresti prilikom integracije izbjeglica u hrvatsko društvo. Sudionici istraživanja iz 30 lokalnih zajednica u 4 regije (iz 21 grada/općine i 9 županija) djelatnici su u gradskim i županijskim tijelima, stručnim službama, organizacijama civilnog društva, i drugi, koji već jesu, ili će temeljem područja svog djelovanja, biti uključeni u izravan rad s izbjeglicama. metodom polustrukturiranog intervjua i fokusnih grupa istraživanjem je obuhvaćeno 253 sudionika, od čega i 26 izbjeglica iz različitih zemalja porijekla. Postupkom otvorenog kodiranja provedena je tematska analiza sadržaja transkribiranih intervjua i fokusnih grupa, te su rezultati grupirani u četiri tematska područja koja se odnose na iskustva u integraciji, važnost dimenzija integracije, procjenu kapaciteta, i utvrđivanje potreba. Budući da malo lokalnih zajednica ima direktno iskustvo prihvata i integracije izbjeglica, a neki tek odnedavno, postoje razlike u procjeni kapaciteta između unutar i među regijama, s obzirom na mogućnosti smještaja, učenja jezika, obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvenih i socijalnih usluga. Svi dionici integracije ističu da su im pravodobne i vjerodostojne informacije o planovima dolaska i prihvata izbjeglica ključna potreba, kao i to da se na nacionalnoj razini razradi operativni plan sustavnog, ravnomjernog i održivog modela razmještaja. Brojni su izazovi s kojima se lokalne zajednice susreću: od sporih administrativnih postupaka, preko nedostatka financijskih sredstava, prevoditelja i kulturnih medijatora, sve do slabe umreženosti i koordiniranosti. Ipak, kroz priželjkivano sinergijsko djelovanje različitih dionika te usvajanje dobrih praksi očekuje se da to može voditi unapređenju nacionalne integracijske politike, ali i razvijanju i osnaživanju decentraliziranih modela integracije u lokalnim zajednicama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb