Pregled bibliografske jedinice broj: 997928
Stavovi građana Hrvatske i njihova spremnost na integraciju azilanata
Stavovi građana Hrvatske i njihova spremnost na integraciju azilanata // 24. dani Ramira i Zorana Bujasa: Međunarodni psihologijski znanstveni skup - Knjiga sažetaka / Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 60-60 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 997928 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi građana Hrvatske i njihova spremnost na integraciju azilanata
(Attitudes of Croatian citizens and their readiness for the integration of asylees)
Autori
Gregurović, Margareta ; Župarić-Iljić, Drago ; Ajduković, Dean ; Matić Bojić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. dani Ramira i Zorana Bujasa: Međunarodni psihologijski znanstveni skup - Knjiga sažetaka
/ Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 60-60
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
stavovi ; prihvaćanje ; hrvatski građani ; azilanti ; integracija
(attitudes ; acceptance ; Croatian citizens ; asylees ; integration)
Sažetak
Cilj je istraživanja utvrditi stavove hrvatskih građana i njihovu spremnost za prihvaćanje i integraciju azilanata te provjeriti postoje li razlike između hrvatskih regija u izražavanju ovih stavova. Empirijsko istraživanje metodom ankete (CAPI) provedeno je na probabilističkom uzorku (N=1.272) odraslih građana RH (18 do 65 godina) u 15 gradova i općina koje imaju ili će uskoro imati iskustvo s doseljavanjem azilanta. Gradovi i općine grupirani su u četiri regije: istočnu, središnju i sjeverozapadnu, primorsku i istarsku te dalmatinsku. Primijenjeni anketni upitnik sadržavao je 67 čestica pri čemu se u ovome radu predstavljaju rezultati dobiveni na skalama: Stav prema azilantima, Percepcija prijetnje, Podrška pravima azilanata, Percepcija negativnih promjena u zajednici, Spremnost na pomaganje azilantima, Socijalna bliskost s azilantima te Stav prema obliku akulturacije. Regionalne razlike provjerene su analizom varijance. Prosječni rezultati dobiveni na ukupnom uzorku pokazuju da u pogledu stavova prema azilantima, očekivanih negativnih promjena u zajednici te spremnosti na osobno pomaganje azilantima sudionici iskazuju neutralne stavove. Prilikom procjene percepcije prijetnje, iskazuju blagu realističnu, te nešto izraženiju simboličku prijetnju. Također iskazuju blagu podršku pravima azilanata. Socijalna bliskost koju su sudionici u prosjeku spremni ostvariti s azilantima na razini je prihvaćanja azilanta kao kolege na poslu i susjeda, a kao poželjnu akulturacijsku strategiju najveći broj sudionika odabire integraciju. Analiza regionalnih razlika pokazuje najnegativniju percepciju azilanata među sudionicima iz dalmatinske regije, nakon čega slijede istočna, pa primorska i središnja Hrvatska u kojima su stavovi pozitivniji, a što pokazuje u kojem smjeru i gdje treba s posebnom osjetljivošću planirati i provoditi pripremu stanovništva za prihvat i integraciju azilanata budući da trenutačni stavovi mogu prevagnuti u antiintegracijskom ili prointegracijskom smjeru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb,
Institut za društvena istraživanja , Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Dean Ajduković
(autor)
Drago Župarić-Iljić
(autor)
Margareta Gregurović
(autor)
Jelena Matić Bojić
(autor)