Pregled bibliografske jedinice broj: 997714
Političko društvo za Hrvate i Slovence u Istri i oporbena nastupanja pripadnika mlađeg naraštaja javnih radnika 1903. i 1904. godine
Političko društvo za Hrvate i Slovence u Istri i oporbena nastupanja pripadnika mlađeg naraštaja javnih radnika 1903. i 1904. godine // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 42 (2018), 82; 119-147 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 997714 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Političko društvo za Hrvate i Slovence u Istri i oporbena nastupanja pripadnika mlađeg naraštaja javnih radnika 1903. i 1904. godine
(Political association for Croats and Slovenians in Istria and oppositional activities of younger public workers in 1903 and 1904)
Autori
Klaić, Željko
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 42
(2018), 82;
119-147
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Vjekoslav Spinčić, Matko Mandić, Matko Laginja, Dinko Trinajstić, Viktor Car Emin, Gian Battista Flapp, Franz Xaver Nagl, Političko društvo za Hrvate i Slovence u Istri.
(Vjekoslav Spinčić, Matko Mandić, Matko Laginja, Dinko Trinajstić, Viktor Car Emin, Gian Battista Flapp, Franz Xaver Nagl, Political association for Croats and Slovenians in Istria.)
Sažetak
Vjekoslav Spinčić bio je predsjednikom Političkog društva za Hrvate i Slovence u Istri utemeljenog 1902. godine u Pazinu. Istarski narodnjaci odvojili su se od Političkog društva Edinost iz Trsta u okviru kojeg su djelovali, društva koje je protezalo svoju aktivnost na prostoru austrijske Markgrofovije Istre. Držali su da će poteškoće nacionalnog pokreta Hrvata i Slovenaca na prijelazu stoljeća lakše prevladati utemeljenjem samostalne političke organizacije. Dakako, to nije značilo i prekid veza s tršćanskom Edinosti, već se nastavilo zajednički djelovati. Upravo u vrijeme zastoja pokreta na prijelazu stoljeća istarski narodnjaci pokreću aktivnosti koje će dovesti do prevladavanja poteškoća, rješavanja značajnih pitanja nacionalnog pokreta: slabi izborni rezultati na prijelomu stoljeća, utemeljenje i utvrđivanje vlastite političke organizacije, sprječavanje propadanja seljaštva ovisnog o talijanskim veleposjednicima, bankarima, trgovcima, izgradnja kulturnih institucija, ili je po srijedi bilo zalaganje i rad oko aktualnog pitanja liturgijskog jezika u bogoslužju. Međutim, početkom 20. stoljeća, kada su se odvijali procesi koji će dovesti do prevladavanja poteškoća u razvoju pokreta, javljaju se pripadnici mlađe generacije javnih radnika izražene kritičnosti, spočitavajući način rada i djelovanja novoutemeljene političke organizacije. U pozadini kritičnosti stoji utjecaj Narodnog pokreta 1903. u Banovini Hrvatskoj ali i Novi list Frana Supila. Narodni pokret 1903., koji je značajno utjecao na podizanje nacionalne svijesti Hrvata i Slovenaca, utjecao je i na kritičnost te na primjedbe upućivane vodstvu nacionalnog pokreta. U središtu interesa rada je Spomenica mladih upućena u rujnu 1903. godine vodstvu Hrvatsko-slovenske narodne stranke, ali i ono djelovanje koje je pokretalo Političko društvo u vezi aktualnih pitanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus