Pregled bibliografske jedinice broj: 997515
Obiteljski odnosi i roditeljstvo u obiteljima različitog prihoda: kako je život u visokom riziku od siromaštva povezan s funkcioniranjem obitelji adolescenata?
Obiteljski odnosi i roditeljstvo u obiteljima različitog prihoda: kako je život u visokom riziku od siromaštva povezan s funkcioniranjem obitelji adolescenata? // Revija za socijalnu politiku, 26 (2019), 1; 69-95 doi:10.3935/rsp.v26i1.1602 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 997515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obiteljski odnosi i roditeljstvo u obiteljima
različitog prihoda: kako je život u visokom riziku
od siromaštva povezan s funkcioniranjem obitelji
adolescenata?
(Family relations and parenthood in families with
different income: How is life in high risk of
poverty connected to family functioning of
families with adolescents?)
Autori
Ajduković, Marina ; Rajter, Miroslav ; Rezo, Ines
Izvornik
Revija za socijalnu politiku (1330-2965) 26
(2019), 1;
69-95
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
siromaštvo, kvaliteta obiteljskih odnosa, rizik za zlostavljanje djece
(poverty, quality of family relationships, risk of child abuse)
Sažetak
U radu se prikazuje doprinos objektivnih i subjektivnih pokazatelja socioekonomskog statusa, izloženosti stresnim događajima i dostupnosti socijalne podrške kvaliteti obiteljskih odnosa i riziku za zlostavljanje djece kod majki adolescenata u obiteljima izloženim visokom i niskom riziku od siromaštva. U istraživanju su sudjelovale 392 majke čija su djeca učenici prvih razreda srednjih škola. Kriterij za klasifikaciju obitelji u one s visokim (VRS) i niskim rizikom od siromaštva (NRS) usklađen je s cenzusom za primanja većeg doplatka za djecu (N=163, VRS, prosječni prihod po članu domaćinstva 719, 14 kuna) u odnosu na obitelji koje nemaju pravo na dječji doplatak (N= 229, NRS, prosječni prihod po članu domaćinstva 3 357, 53 kuna). Rezultati su pokazali da, u skladu s Congerovim modelom obiteljskog stresa, u obiteljima koje su u visokom riziku od siromaštva konflikti u obitelji (mjereno Skalom obiteljskog funkcioniranja ; Noller, 1988.) i rizik majki za zlostavljanje djece (mjereno Inventarom rizičnost za zlostavljanje djece ; Milner, 1986.) statistički su značajno češći u odnosu na obitelji koje su u niskom riziku. Kod majki VRS značajni prediktori rizičnosti za zlostavljanje djece su posramljenost zbog financijske situacije i izloženost većem broju stresnih događaja. Kod majki VRS, socijalna podrška, iako značajno smanjuje rizik od zlostavljanja djece, ima vidljivo manju snagu kao čimbenik zaštite nego kod majki obitelji s NRS-om. Nalaz da je 8, 7% majki iz obitelji u niskom riziku od siromaštva i 20, 2% majki u visokom riziku od siromaštva visoko rizično za zlostavljanje djece analizira se pod vidom većeg broja socioekonomskih prediktora i mogućnosti djelotvornog integriranog pristupa obiteljima s djecom u visokom riziku od siromaštva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-8546 - Ekonomske teškoće obitelji, psihosocijalni problemi i obrazovni ishodi adolescenata u vrijeme ekonomske krize (FEHAP) (Ajduković, Marina, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus