Pregled bibliografske jedinice broj: 995881
Prirodni produkti u terapiji malarije
Prirodni produkti u terapiji malarije // 6. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem, Novo doba farmacije - spremni na izazove / Zorc, Branka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019. str. 189-189 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 995881 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prirodni produkti u terapiji malarije
(Natural products in the therapy of malaria)
Autori
Poje, Goran ; Marinović, Marina ; Perković, Ivana ; Rajić, Zrinka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
6. hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem, Novo doba farmacije - spremni na izazove
/ Zorc, Branka - Zagreb : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019, 189-189
Skup
6. Hrvatski kongres farmacije s međunarodnim sudjelovanjem: Novo doba farmacije: Spremni za izazove
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 04.04.2019. - 07.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prirodni produkti, malarija, kinin, artemisinin, lapihol, antibiotici
(natural products, malaria, quinine, artemisinine, lapichol, antibiotic)
Sažetak
Od malarije umire više djece do 5 godina starosti nego od bilo koje druge zarazne bolesti. Široko je rasprostranjena u gusto naseljenim tropskim i subtropskim područjima Južne Azije, Afrike i Južne Amerike. U 2017. godini bilo je 219 milijuna novih slučajeva i 435 000 smrtnih ishoda (1). Malariju uzrokuje pet vrsta nametnika iz roda Plasmodium, od kojih P. falciparum uzrokuje najteži oblik bolesti. Parazit ima složeni životni ciklus koji uključuje 2 domaćina, čovjeka i komarca roda Anopheles (2). Prema selektivnosti na određenu fazu životnog ciklusa plazmodija, antimalarike možemo podijeliti na tkivne shizontocide, krvne shizontocide, gametocide i sporontocide, a prema porijeklu na sintetske lijekove te prirodne produkte i njihove polusintetski derivati. Prirodni produkti su primarni i sekundarni metaboliti živih organizama. Farmakološki učinak najčešće ostvaruju sekundarni metabiliti. Neki od njih su izravno postali lijekovi, dok su drugi poslužili kao spojevi uzori u razvoju novih lijekova (3). U terapiji malarije koriste se dva prirodna produkta porijeklom iz biljaka, kinin i artemisinin. Kinin je alkaloid izoliran iz kore kininovca (Cinchona sp.), dok je artemisinin seskviterpenski lakton s endoperoksidnim mostom, prisutan u slatkom pelinu (Artemisia annua). Radi poboljšanja bioraspoloživosti pripravljeni su njegovi polusintetski derivati artemeter i artesunat. Atovakvon je sintetski lijek, razvijen je na temelju strukture lapihola, prirodnog produkta prisutnog u kori biljaka iz porodice Bignoniaceae. Antibiotici su prirodni produkti bakterija i njihovi polusintetski derivati. U terapiji i profilaksi malarije koriste se tetraciklin doksiciklin i makrolidi eritromicin, klaritromicin i azitromicin (4). Osim navedenih, postoje i drugi prirodni produkti s antimalarijskim djelovanjem te su potencijalni kandidati za razvoj antimalarijskih lijekova (harmin, manzamin A).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
POVEZANOST RADA
Projekti:
UIP-2017-05-5160 - Derivati harmina kao potencijalni antimalarici (CLICKforMALARIA) (Rajić Džolić, Zrinka, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb