Pregled bibliografske jedinice broj: 99516
Poduzetništvo obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava
Poduzetništvo obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava // Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem / Kolega, Ante (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2002. str. 263-265 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 99516 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poduzetništvo obiteljskih poljoprivrednih
gospodarstava
(Entrepreneurship of family farm)
Autori
Deže, Jadranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
/ Kolega, Ante - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2002, 263-265
Skup
Prilagodba europskoj zajednici hrvatske poljoprivrede šumarstva i ribarstva
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 05.06.2002. - 08.06.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
obiteljska gospodarstva ; poduzetništvo
(family farms ; entrepreneurship)
Sažetak
Tranzicijski proces odvija se i u svim gospodarskim granama, pa tako i u poljoprivredi. Promjene društveno-političkog sustava imaju drugačije prioritete u odnosu na sve dosadašnje sustave i zbog toga je neophodan postupak prilagođavanja. Ovaj postupak otežava nefunkcioniranje kreditnog sustava, nedovoljno izgrađena tržišna struktura, slaba prometna povezanost, neučinkovit transfer znanja u primarnu proizvodnju, socijalno-ekonomski problemi i drugo. Porterovim modelom dijamanta konkurentskih prednosti utvrđene su determinante koje su u međusobnoj interakciji, odnosno čije jače ili slabije veze otkrivaju prednosti i nedostatke u funkcioniranju sustava. Poduzetništvo, kao postupak koji vodi k prosperitetu, povezano je s prepoznavanjem nedostataka i korištenjem prednosti u realizaciji poslovnih ideja. Istraživanjem je ukazano na mogućnosti poticanja poduzetništva obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja posluju u nesigurnom okruženju. Postupak restrukturiranja osnova je strategije prilagođavanja kada treba prepoznati osobitosti raspoloživih resursa i prilagoditi poslovanje prema korištenju konkurentskih prednosti svakog pojedinog gospodarstava. Resursi kojima raspolažu obiteljska poljoprivredna gospodarstva daju posebno značenje ovoj grupi gospodarskih subjekata a njihova uspješna organizacija moguća je primjenom znanja, sposobnosti i inovativnog ponašanja u pravcu razvoja netradicionalnih djelatnosti koje proizlaze iz poljoprivrede. Poduzetnike treba osposobiti za oblikovanje vizije strategije prilagođavanja, te poslovnog planiranja što je nužna pretpostavka za poslovnije komuniciranje s komplementarnim institucijama koje su osnovane sa svrhom davanja podrške obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Postupkom planiranja strategije prilagođavanja moguće je prepoznati sposobnosti i opasnosti, ali istodobno utvrditi snage i poslovne prilike, što će doprinijeti većoj sigurnosti realizacije poslovnih ideja u postupku poduzetništva. Postupak poduzetništva zapravo je jedini pravi put na kojemu obiteljska gospodarstva mogu preživjeti i razvijati se. Upravo bogatstvo tradicije i običaja u ruralnim sredinama, u kojima se gospodarstva nalaze, karakteriziraju Republiku Hrvatsku kao konkurentnu zemlju koja ima što ponuditi svjetskom tržištu. Neophodno je probuditi poduzetništvo koje se desetljećima prigušivalo i potaknuti nastajanje poslovnih ideja uz pozitivan životni stav
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo, Ekonomija