Pregled bibliografske jedinice broj: 994533
Kiberohondrija – zdravstvena anksioznost uvjetovana pretraživanjem interneta
Kiberohondrija – zdravstvena anksioznost uvjetovana pretraživanjem interneta // Socijalna psihijatrija, 47 (2019), 1; 28-50 doi:10.24869/spsih.2019.28 (domaća recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 994533 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kiberohondrija – zdravstvena anksioznost
uvjetovana pretraživanjem interneta
(Cyberchondria – health anxiety related to Internet
searching)
Autori
Bagarić, Branka ; Jokić-Begić, Nataša
Izvornik
Socijalna psihijatrija (0303-7908) 47
(2019), 1;
28-50
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
kiberohondrija ; zdravstvena anksioznost ; pretraživanje o zdravlju na internetu ; biopsihosocijalni model ; kognitivno-bihevioralni mode
(cyberchondria ; health anxiety ; health information seeking on the internet ; biopsychosocial model ; cognitive-behavioural model)
Sažetak
Internet danas zauzima važno mjesto u prikupljanju informacija o zdravlju. Međutim, čini se da može izazvati nepotrebnu zabrinutost za zdravlje koja se naziva kiberohondrija (engl. cybechondria). U ovom preglednom radu opisan je konstrukt kiberohondrije te odnos kiberohondrije prema povezanim relevantnim konceptima – zdravstvenoj anksioznosti i hipohondriji. Dan je pregled nalaza istraživanja iz ovog područja koji su integrirani u tri teorijska modela različitih razina. Proširenim biopsihosocijalno-digitalnim modelom objašnjeno je kako biološki, psihološki i socijalni čimbenici mogu zajedno rezultirati zdravstvenom anksioznošću pri čemu je predloženo da digitalna komponenta pojačava i ubrzava opisane procese. U okviru kognitivno- bihevioralnog modela, pretraživanje zdravstvenih informacija na internetu konceptualizirano je kao okidač u razvoju zdravstvene anksioznosti, ali i oblik tzv. traženja razuvjerenja koje održava zdravstvenu anksioznost. Kako pretraživanje ima svoje specifičnosti u odnosu na druge oblike traženja razuvjerenja, opisan je i model kiberohondrije koji pojašnjava zašto se pretraživanje o zdravlju na internetu održava unatoč anksioznosti koja ga prati. Sažeto su prikazana istraživanja o potencijalnim rizičnim čimbenicima za kiberohondriju ; o zdravstvenoj anksioznosti, anksioznoj osjetljivosti, netoleranciji neizvjesnosti i metakognicijama, kao i mehanizmi njihova djelovanja. Na kraju su istaknute praktične implikacije istraživanja kiberohondrije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Poveznice na cjeloviti tekst rada:
Pristup cjelovitom tekstu rada doi hrcak.srce.hr www.researchgate.netCitiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- PsychINFO