Pregled bibliografske jedinice broj: 993314
Biochemia medica: primjer krađe identiteta i sadržaja časopisa
Biochemia medica: primjer krađe identiteta i sadržaja časopisa // Povezivanje, komunikacija, suradnja : uvodna konferencija projekta HR-ZOO : knjiga sažetaka / Bekić, Zoran (ur.).
Zagreb: Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (Srce), 2019. str. 28-28 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 993314 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Biochemia medica: primjer krađe identiteta i sadržaja časopisa
(Biochemia medica: an example of identity and journal content theft)
Autori
Pašalić, Daria
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Povezivanje, komunikacija, suradnja : uvodna konferencija projekta HR-ZOO : knjiga sažetaka
/ Bekić, Zoran - Zagreb : Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (Srce), 2019, 28-28
ISBN
978-953-8172-29-8
Skup
Konferencija Dani e-infrastrukture - Srce DEI
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.04.2019. - 02.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kibernetički kriminal ; krađa autorskih prava ; otvoreni pristup ; Biochemia Medica
(cyber-criminal ; copyright violation ; open access ; Biochemia Medica)
Sažetak
Časopis „Biochemia Medica“ kojeg izdaje Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu, izlazi u različitim oblicima još od 1991, ali od 2006. godine do danas postaje međunarodno prepoznat i indeksiran u relevantnim međunarodnim bibliografskim bazama, te je zaslugom dugogodišnje urednice Ana-Marie Šimundić dosegao najvišu razinu koju ima jedan znanstveni časopis u Republici Hrvatskoj. Otvoreni pristup uz dobro definiranu uređivačku politiku prema preporukama WAME, EASE, COPE, CrossRef i drugih, je za znanstveni časopisu Biochemia Medica sigurno jedan od čimbenika koji su doprinijeli značajnoj prepoznatljivosti časopisa kao i njegovoj citiranosti. Međutim time je časopis na najjednostavniji način postao meta informatičkog kriminala pri čemu je dobar dio članaka krajem 2018. godine kopiran u pdf formatu i postavljen na stranicu koja je imala razliku u sufiksu naziva domene. Cilj ovog predavanja je prikazati i upozoriti uredništva na ovakvu mogućnost te ih uputiti kako i na koji način krenuti te riješiti ovakav problem koji može znatno naštetiti ugledu časopisa. Uz pomoć tima HRČKA Hrčka koji je pomogao svojim savjetima, CERT-a, policijskog odjela za kibernečki kriminal te tima našeg server-providera i registrarara na kojem se nalazi domena biochemia-medica.com uredništvo časopisa Biochemia Medica uspjelo je suspendirati lažnu stranicu, ali put do toga nije jednostavan pa ovo iskustvo treba podijeliti sa svima koji bi se mogli se mogli naći u sličnoj situaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Informacijske i komunikacijske znanosti