Pregled bibliografske jedinice broj: 992991
Izazovi novog uređenja izvansudskog rješavanja potrošačkih sporova
Izazovi novog uređenja izvansudskog rješavanja potrošačkih sporova // Liber amicorum Aldo Radolović / Slakoper, Zvonimir ; Puvača, Maja Bukovac ; Mihelčić, Gabrijela (ur.)., 2018. str. 145-165
CROSBI ID: 992991 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi novog uređenja izvansudskog rješavanja potrošačkih sporova
(Challenges of New Regulation of Consumer Alternative Dispute Resolution)
Autori
Uzelac, Alan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Liber amicorum Aldo Radolović
Urednik/ci
Slakoper, Zvonimir ; Puvača, Maja Bukovac ; Mihelčić, Gabrijela
Grad
Rijeka
Godina
2018
Raspon stranica
145-165
ISBN
978-953-8034-22-0
Ključne riječi
alternativno rješavanje potrošačkih sporova, Europska Direktiva 2013/11, tijela za rješavanje potrošačkih sporova, Hrvatska.
(alternative dispute resolution for consumer disputes, European Directive 2013/11, bodies competent for alternative dispute resolution in consumer disputes, Croatia)
Sažetak
U prosincu 2016. donesen je Zakon o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova (ZARPS), čime je na zakonodavnoj razini ostvareno usklađivanje hrvatskoga prava s Direktivom 2013/11/EU o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova. Međutim, da bi sustav alternativnog rješavanja sporova po novome zakonu mogao stupiti na snagu, bilo je potrebno osigurati njegovu provedbu izborom tijela za alternativno rješavanje sporova. Taj je proces potrajao razmjerno dugo, Ministarstvo gospodarstva izabralo je osam ovlaštenih tijela te donijelo odluku o sufinanciranju njih pet. Njihova je zadaća u skladu s konceptom ZARPS-a osigurati neovisno, nepristrano, transparentno, učinkovito, brzo i ekonomično rješavanje sporova, u svrhu ostvarivanja visoke razine zaštite potrošača i pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta. U ovom tekstu autor raspravlja o tomu stvara li takav organizacijski okvir prave pretpostavke za razvoj alternativnog rješavanja potrošačkih sporova te je li kompatibilan s europskim i svjetskim trendovima u ovom području. Naime, s obzirom na slabu razvijenost alternativnog načina rješavanja sporova u Hrvatskoj (i općenito i u kontekstu potrošačkih sporova), novi legislativni okvir je prilika za stvaranje novog sustava, a strateški ciljevi mogu se ostvariti samo ako se na pravilan način, ponajprije koristeći iskustva iz drugih europskih država u kojima je ARSP već zaživio, ne samo implementira procesne norme, nego i stvori odgovarajuće organizacijsko okruženje koje će biti perspektivno za dinamičan razvoj. Preliminarni rezultati istraživanja ukazuju da je i s obzirom na izvorni koncept Direktive o ARPS-u i s obzirom na komparativna iskustva, odabrana manje perspektivna opcija koja na dulje staze nema veće izglede da dovede do stvarnog zamaha u razvoju alternativnog rješavanja potrošačkih sporova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb