Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 992421

Božje milosrđe u nauku poslijekoncilskih papa


Tamarut Anton
Božje milosrđe u nauku poslijekoncilskih papa // Bogoslovska smotra, 86 (2016), 3; 625-647 (domaća recenzija, članak, znanstveni)


CROSBI ID: 992421 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Božje milosrđe u nauku poslijekoncilskih papa
(God'mrsy according to the teachings of post- conciliar popes)

Autori
Tamarut Anton

Izvornik
Bogoslovska smotra (0352-3101) 86 (2016), 3; 625-647

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni

Ključne riječi
milosrđe, nježnost, ljubav, opraštanje, pravednost, Kristov križ, uskrsnuće, Crkva
(mercy, tenderness, love, forgiveness, justice, Christ's Cross, resurrection, Church)

Sažetak
Nauk petorice poslijekoncilskih papa o Božjem milosrđu odgovor je na osobite potrebe suvremenoga, duhovno osiromašenog i izranjenog čovjeka i svijeta te je dio zadaće Crkve koja treba odjelotvoriti slovo i duh Drugoga vatikanskog koncila. Već je na samom otvorenju Koncila, u svom glasovitom nagovoru Gaudet Mater Ecclesia papa Ivana XXIII. jasno izrazio opredjeljenje Crkve za »ulje milosrđa, umjesto oružja strogosti«, te zaželio da se Crkva pokaže »ljubaznom i dobrostivom majkom svima, punom milosrđa i dobrote«. Pripovijest o milosrdnom Samaritancu nije tek paradigma koja nas podsjeća na duhovnost Drugoga vatikanskog koncila nego se u njoj zrcali usmjerenje i odlučnost Crkve da u suvremenom svijetu bude milosrdan Samaritanac ranjenog čovječanstva. U nauku o milosrđu sva petorica papa naglašavaju važnost društvene i socijalne dimenzije ljubavi te ističu ponajprije nadmoć ljubavi nad pravednošću, a pravednost promatraju u službi ljubavi. Nauk o milosrđu u petorice poslijekoncilskih papa nosi u sebi duboku poruku ljubavi i nade koja svoj izvor i središte ima u Bogu, koji nam je bogatstvo svojeg milosrđa iskazao u Isusu Kristu, u njegovu križu i uskrsnuću. Otajstvo Božjega milosrđa i nada koja iz njega proizlazi pruža nam sigurnost kako nema situacije iz koje ne možemo izići i da nismo, kako je ustvrdio papa Franjo, »osuđeni utopiti se u živomu pijesku«. Naprotiv, određeni smo za život. Izabrani smo, stvoreni i otkupljeni za ljubav, za život u zajedništvu s Trojedinim Bogom, s Bogom koji je ljubav, i čije ime je Milosrđe.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Teologija



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Anton Tamarut (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Tamarut Anton
Božje milosrđe u nauku poslijekoncilskih papa // Bogoslovska smotra, 86 (2016), 3; 625-647 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
Tamarut Anton (2016) Božje milosrđe u nauku poslijekoncilskih papa. Bogoslovska smotra, 86 (3), 625-647.
@article{article, year = {2016}, pages = {625-647}, keywords = {milosr\dje, nje\v{z}nost, ljubav, opra\v{s}tanje, pravednost, Kristov kri\v{z}, uskrsnu\'{c}e, Crkva}, journal = {Bogoslovska smotra}, volume = {86}, number = {3}, issn = {0352-3101}, title = {Bo\v{z}je milosr\dje u nauku poslijekoncilskih papa}, keyword = {milosr\dje, nje\v{z}nost, ljubav, opra\v{s}tanje, pravednost, Kristov kri\v{z}, uskrsnu\'{c}e, Crkva} }
@article{article, year = {2016}, pages = {625-647}, keywords = {mercy, tenderness, love, forgiveness, justice, Christ's Cross, resurrection, Church}, journal = {Bogoslovska smotra}, volume = {86}, number = {3}, issn = {0352-3101}, title = {God'mrsy according to the teachings of post- conciliar popes}, keyword = {mercy, tenderness, love, forgiveness, justice, Christ's Cross, resurrection, Church} }

Časopis indeksira:


  • Web of Science Core Collection (WoSCC)
    • Emerging Sources Citation Index (ESCI)
  • Scopus





Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font