Pregled bibliografske jedinice broj: 99221
Polineuropatske smetnje u bolesnika s transplantiranim srcem
Polineuropatske smetnje u bolesnika s transplantiranim srcem // .... : knjiga sažetaka ; u: Neurologia Croatica 50 (2001) (S4), 2001. str. 45-45 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 99221 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polineuropatske smetnje u bolesnika s transplantiranim srcem
(Polyneuropathy in patients with heart transplant)
Autori
Bošnjak-Pašić, Marija ; Vargek-Solter, Vesna ; Mikula, Ivan ; Bošnjak, M. ; Kesić, M.J. ; Planinc, Danijel ; Demarin, Vida
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
.... : knjiga sažetaka ; u: Neurologia Croatica 50 (2001) (S4)
/ - , 2001, 45-45
Mjesto i datum
,
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mononeuropatija ; polineuropatija ; miopatija ; transplantacija
(mononeuropathy ; polyneuropathy ; myopathy ; transplantation)
Sažetak
Transplantacija srca se od 1967. godine u svijetu i od 1988. godine u nas izvodi kao jedini preostali terapijski zahvat u terminalnoj fazi dilatacijske kardiomiopatije zbog različitog uzroka, a gdje više ne pomaže medikamentozna terapija. Neurološke komplikacije česte su kod bolesnika s transplantiranim srcem uzrokujući značajan postotak morbiditeta i mortaliteta. Najčešće se radi o tegobama iz okvira cerebrovaskularne insuficijencije i izraženim polineuropatskim promjenama. Cilj ovog rada je prikazati učestalosti mononeuropatija, miopatija i polineuropatskih tegoba bilo simptomatskih ili asimptomatskih registriranih samo objektivnom elektromioneurografskom obradom zbog uzimanja specifične imunosupresivne terapije posttransplantacijski. U razdoblju od 30. rujna 1988. do 31. prosinca 1999. u Republici Hrvatskoj, u Zagrebu, učinjenaje transplantacija srca u 53 bolesnika (45 muškaraca i 8 žena) u dobi od 19 do 63 godine. Do danas je preživjelo 19 bolesnika s vrlo dobrom kvalitetom života. U navedenom razdoblju samo je jedan bolesnik umro od posljedica neurološke bolesti i to ishemičkog CVI. Ispitivanjem je obuhvaćeno navedenih 19 živućih bolesnika. Analiziraju se anamnestički podaci (prisutna neurološka simptomatologija od postoperativnog razdoblja do danas), neurološki klinički status i rezultati specifične neurološke pretrage kojoj su svi bolesnici podvrgnuti (EMNG-elektromioneurografija sva četiri ekstremiteta) i duljina uporabe imunosupresivne terapije i vrste lijekova. U našem ispitivanju 13 bolesnika (68, 4%) ima subjektivne simptome i/ili objektivne nalaze učinjenih pretraga koje ukazuju na izražene polineuropatske smetnje zbog uzimanja specifične imunosupresivne terapije. U većine su bolesnika na ekstremitetima elektromioneurografski registrirani znakovi senzorne distalne polineuropatije. U 7 slučajeva bolesnici imaju izražene i subjektivne tegobe (trnce u ekstremitetima, bolove ili grčeve u mišićima) uz neurološki ispad, a u 6 slučajeva ispad različitog stupnja registriran je samo objektivno navedenom pretragom. Jedan bolesnik (5, 2%) ima jasno izraženu perifernu parezu nervusa peroneusa. U trenutku ispitivanja dužina življenja posttransplantacijskije dvije godine i 7 mjeseci do 12 godina i 8 mjeseci (prosječno 7 godina i tri mjeseca). Nakon transplantacije svi bolesnici kontinuirano uzimaju uz druge potrebne lijekove i imunosupresivnu terapiju (ciklosporin, azatioprin i steroide). U bolesnika s transplantiranim srcem zbog uzimanja specifične terapije česte su senzorne distalne polineuropatske tegobe, miopatije ili pareze perifernih živaca. Stoga je važno redovito neurološko praćenje, obrada i kontrole, kako bi se navedene komplikacije preveniralo, eventualno mogućom korekcijom imunosupresiva i pravodobnom terapijom odgodilo ili barem ublažilo. Na taj bi način kvaliteta života bolesnika s transplantiranim srcem bila bolja, a morbiditet zbog navedenih komplikacija manji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Vida Demarin
(autor)
Vesna Vargek-Solter
(autor)
Marija Bošnjak-Pašić
(autor)
Ivan Mikula
(autor)
Danijel Planinc
(autor)