Pregled bibliografske jedinice broj: 992180
Pravni okvir sudjelovanja i suodgovornosti na župnoj razini
Pravni okvir sudjelovanja i suodgovornosti na župnoj razini // Zakon u životu partikulane Crkve / Šalković, Josip (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2016. str. 241-284
CROSBI ID: 992180 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravni okvir sudjelovanja i suodgovornosti na župnoj razini
(Legal framework of participation and co-responsibility at the parish level)
Autori
Boljat, Lucija ; Šalković, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Zakon u životu partikulane Crkve
Urednik/ci
Šalković, Josip
Izdavač
Glas Koncila
Grad
Zagreb
Godina
2016
Raspon stranica
241-284
ISBN
978-953-241-504-9
Ključne riječi
partikularno pravo, kanonske strukture, župa, župno pastoralno vijeće, župno ekonomsko vijeće, Statut i Pravilnik župnoga pastoralnog i ekonomskog vijeća
(particular law, canonical structures, parish, parish pastoral council, parish finance council, Statute and Rules of Order of parish pastoral and economic councils)
Sažetak
Autori u radu promišljaju o kanonskopravnom okviru dviju struktura sudjelovanja i suodgovornosti na župnoj razini: župno pastoralno vijeće (usp. kan. 536) i župno ekonomsko vijeće (usp. kan. 537). Pojam »struktura sudjelovanja i suodgovornosti« pod kanonskim vidom želi reći da se radi o organiziranom obliku ili o instituciji na razini prava, u kojoj se vjernici mogu i trebaju izražavati prema svojim vlastitim mjerodavnostima pred pastirom koji je postavljen za izgradnju Kristova Tijela, za dobro Crkve. U ovom slučaju vjernici se izražavaju pred župnikom (usp. kan. 519) kome je povjerena župa, »zajednica vjernika trajno ustanovljena u partikularnoj Crkvi« (kan. 515, § 1). U općem kanonskom pravu, važnom za život župne zajednice, nalazimo jednu preporučenu strukturu: župno pastoralno vijeće (usp. kan. 536) i jednu obvezatnu strukturu: župno ekonomsko vijeće (usp. kan. 537). Te dvije strukture u župnoj zajednici razlikujemo, u pravnom i tehničkom smislu, od raznih konferencija, kolokvija, sjednica i radnih sastanaka koji se odvijaju u župi, a služe samo za izmjenu misli, provedbu pastoralne suradnje i nisu usidreni, na razini kanonskog prava, na konstitucionalnoj strukturi Crkve. Budući da je riječ o materiji čije je reguliranje ponajviše prepušteno partikularnom zakonodavcu, autori u radu promišljaju o strukturama sudjelovanja i suodgovornosti na župnoj razini u kontekstu života Crkve u Hrvatskoj. Autori istraživanjem nemaju namjeru iznijeti cjelokupni pravni okvir, niti žele činiti nomotehničku kritiku statuta ili pravilnika, nego žele ukazati na aktualne izazove, otvorena pitanja, nove mogućnosti i pravna rješenja, kako bi pravni okvir za župno pastoralno i ekonomsko vijeće u hrvatskim okolnostima bio donesen u skladu s ekleziologijom II. vatikanskog koncila i važećim kanonskim propisima.
Izvorni jezik
Hrvatski