Pregled bibliografske jedinice broj: 992129
Kultura zdravstvenih informacija u Hrvatskoj
Kultura zdravstvenih informacija u Hrvatskoj // Socijalna ekologija : časopis za ekološku misao i sociologijska istraživanja okoline, 26 (2017), 1-2; 13-21 doi:10.17234/SocEkol.26.1.1 (domaća recenzija, ostalo, stručni)
CROSBI ID: 992129 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kultura zdravstvenih informacija u Hrvatskoj
(Culture of health information in Croatia)
Autori
Pristaš, Ivan ; Ivanković, Damir ; Valentić, Maja ; Golubović, Srđan ; Pleše, Borna ; Brkić, Marko ; Barto, Boris ; Poljičanin, Tamara
Izvornik
Socijalna ekologija : časopis za ekološku misao i sociologijska istraživanja okoline (1330-0113) 26
(2017), 1-2;
13-21
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, ostalo, stručni
Ključne riječi
informacijska kultura ; eZdravlje ; upravljanje podacima ; zdravstveni sustav
(information culture, eHealth, data management, health system)
Sažetak
Rad stavlja naglasak na informacijsku kulturu kao dio organizacijske kulture koja određuje upravljanje informacijama te načine njezina korištenja u sustavu. Zdravstvene informacije predstavljaju iznimno važan resurs u planiranju, vođenju i procjeni zdravstvenog sustava, dok upravljanje informacijama u zdravstvu ima izravan učinak na funkcioniranje zdravstvenog sustava kao i na kvalitetu zdravstvene zaštite. U radu se navodi nekoliko primjera nedostatne informacijske kulture i manjkavog upravljanja informacijama u projektima implementacije informacijsko- komunikacijskih tehnologija u zdravstvu Republike Hrvatske. Uzrok je prepoznat u izostanku sustavnog i strateškog upravljanja eZdravljem, a navedeni primjeri ukazuju na probleme netransparentnosti sustava i njegovog preskupog održavanja, na institucionalnu fragmentarnost, nedostatak sustavno planiranih ljudskih i fi nancijskih resursa, izostanak defi niranih uloga i ovlasti te komunikacije među dionicima, kao i na nepostojanje standarda, procedura i evaluacija. Autori predlažu ozbiljan pristup strateškim odrednicama upravljanja zdravstvenim podacima i informacijama kao kritičan korak ka sustavnom i uspješnom upravljanju eZdravljem. Kao moguće aktivnosti predlaže se jačanje institucijskih kapaciteta, uspješnija komunikacija te podjela ovlasti i uloga dionika koji bi informacijama trebali upravljati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus