Pregled bibliografske jedinice broj: 991828
Sigurnost na vodi, projekt Crvenog križa i Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti
Sigurnost na vodi, projekt Crvenog križa i Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti // Voda za sve / Habuda-Stanić, Mirna (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019. str. 151-152 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 991828 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sigurnost na vodi, projekt Crvenog križa i Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti
(Water Safety Joint Project of Red Cross and Faculty of Education)
Autori
Ćosić, Denis ; Šoltić, Adam ; Popović, Željko ; Kišmartin, Irena ; Bogut, Irella
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Voda za sve
/ Habuda-Stanić, Mirna - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2019, 151-152
ISBN
978-953-7005-59-7
Skup
8. međunarodni znanstveno-stručni skup: Voda za sve = 8th International Scientific and Professional Conference: Water for all
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.01.2019. - 22.01.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sigurnost na vodi, utapanje, prva pomoć, Crveni križ, studenti
(water safety, drowing, first aid, Red Cross, students)
Sažetak
Svjetska zdravstvena organizacija navodi utapanje kao treći vodeći uzrok nenamjernih ozljeda u svijetu, a prema podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, utapanje je četvrti uzrok smrtnosti nakon padova, prometnih nesreća i otrovanja. U Hrvatskoj oko stotinu ljudi godišnje umre od posljedica utapanja. Mala djeca i muške odrasle osobe su pod najvećim rizikom. Obrazovanje studenata je osnovna misija Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, a edukacija građana je je ključna sastavnica Hrvatskog Crvenog Križa u strategiji sprječavanja utapanja. Kako se svatko može naći u situaciji da postane slučajni spasilac, a osobito učitelji razredne nastave u svome radu s učenicima mlađe školske dobi, osmišljen je zajednički projekt koji se redovito provodi od 2011. godine. Cilj provedenih radionica Slučajni spasilac je podučiti studente o postupcima prevencije nesreća na vodi, uočavanju opasnosti pri boravku uz vodu, općenitim postupcima i priručnim sredstvima spašavanja na vodi te postupcima prve pomoći. Projektom Sigurnost na vodi podiže se svijest javnosti o opasnostima i rizicima povezanim s vodom te kodovima sigurnosti na vodi, a što kao prevencija značajno doprinosi smanjenju broju nesretnih događanja na vodi i rizika od utapanja. U sklopu projekta provede se radionice za studente Učiteljskoga studija, a od 2018. i za studente Kineziologije. Od 2019. godine planiramo ovaj edukacijski projekt provoditi i sa studentima Ranoga i predškolskog odgoja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek