Pregled bibliografske jedinice broj: 990892
Odnos emocionalne inteligencije i privrženosti romantičnom partneru s manipulativnim ponašanjem u ljubavnom odnosu
Odnos emocionalne inteligencije i privrženosti romantičnom partneru s manipulativnim ponašanjem u ljubavnom odnosu // Ljetopis socijalnog rada, 25 (2018), 2; 223-248 doi:10.3935/ljsr.v25i2.232 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 990892 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos emocionalne inteligencije i privrženosti romantičnom partneru s manipulativnim ponašanjem u ljubavnom odnosu
(The relation of emotional intelligence and attachment to romantic partner with manipulative behaviour in love relationship)
Autori
Jozić Opat, Nikolina ; Ombla, Jelena
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 25
(2018), 2;
223-248
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
manipulacija, emocionalna inteligencija, privrženost, romantični odnos
(manipulation, emotional intelligence, attachment, romantic relation)
Sažetak
U mladenačkoj i odrasloj dobi potreba za ljubavlju i pripadanjem ostvaruje se ponajviše kroz ljubavni odnos (Fletcher, 2002.). Iako su aspekti kvalitete romantičnih odnosa prilično istraživani, negativne strane poput manipulativnog ponašanja, zanemarene su sa znanstvene strane. Osobne karakteristike pojedinaca, poput emocionalne inteligencije i privrženosti, teorijski se mogu povezati s aspektima manipulativnog ponašanja, a cilj ovog istraživanja bio je upravo ispitati njihove međusobne relacije. Istraživanje je provedeno na prigodnom uzorku od 53 romantična heteroseksualna para, ukupno 106 sudionika (prosječna dob žena 26 godina, muškaraca 28 godina). Primijenjeni su Modificirana skala taktika manipulacije (Tactics of manipulation ; Buss, 1992.), Upitnik emocionalne kompetentnosti (Takšić, 2002.), Modificirana skala emocionalne manipulacije (Emotional manipulation Scale – EMS ; Austin i sur., 2007.) te Modificirani Brenannov Inventar iskustava u bliskim vezama (Kamenov i Jelić, 2003.). Rezultati pokazuju kako je anksioznost u privrženosti pozitivno povezana s vjerojatnijim podilaženjem partneru onda kada želimo da partner nešto napravi. Nadalje, partneri koji se više razlikuju u emocionalnoj inteligenciji i anksioznosti u privrženosti, više koriste indirektne taktike za podilaženje u odnosu na partnere koji su međusobno sličniji u emocionalnoj inteligenciji i anksioznosti. Razlike između samoiskaza o taktikama manipulacije i opažanja partnera o korištenju istih taktika nisu utvrđene, ni kod parova koji su međusobno sličniji u emocionalnoj inteligenciji, niti kod parova koji su međusobno manje slični u emocionalnoj inteligenciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus