Pregled bibliografske jedinice broj: 990550
Tragom iseljenika iz grada kotora u Mlecima (15. – 18. stoljeće)
Tragom iseljenika iz grada kotora u Mlecima (15. – 18. stoljeće) // Demografske promjene i kulturna baština Hrvata Boke kotorske / Mišetić, Roko ; Katušić, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko katoličko sveučilište, 2018. str. 133-156
CROSBI ID: 990550 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tragom iseljenika iz grada kotora u Mlecima (15. – 18. stoljeće)
(Following the traces of the emigrants from Kotor in Venice (from the fifteenth to the eighteenth century))
Autori
Čoralić, Lovorka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Demografske promjene i kulturna baština Hrvata Boke kotorske
Urednik/ci
Mišetić, Roko ; Katušić, Maja
Izdavač
Hrvatsko katoličko sveučilište
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
133-156
ISBN
9789538014291
Ključne riječi
Kotor, Mletačka Republika, migracije, kasni srednji vijek, rani novi vijek
(Kotor, Republic of Venice, migrations, the Late Middle Ages, Early Modern Age)
Sažetak
U uvodnome dijelu teksta ukratko se ukazuje na cilj rada, kao i na historiografske prinose proučavanju kotorsko-mletačkih veza. Središnji dio rada temeljen je na višedesetljenom proučavanju izvornoga arhivskog gradiva iz mletačkih arhiva i knjižnica te – argumentirano i na osnovu brojnih konkretnih primjera – teži posvjedočiti o prevažnoj ulozi Kotorana u povijesti hrvatske useljeničke zajednice u Mlecima. Na osnovi raščlambe dokumenata, a za ovu su prigodu istraživanja odabrani vrlo rječiti i primjerima zorni mletački bilježnički spisi (oporuke) rekonstruirao se tijek kotorskih iseljavanja u Mletke koji je svoj najsnažniji intenzitet postigao od druge polovice 15. do kraja 16. stoljeća. Izvori kazuju da su se Kotorani u Mlecima pretežito bavili pomorstvom i obrtima, a mjesto njihova stanovanja bio je predjel Castello – stoljećima vodeća zona okupljanja iseljenika iz svih hrvatskih krajeva. Pri razmatranju svakodnevnoga života iseljenika (obitelj, rodbina, prijateljske veze i poznanstva) naglašena je učestala komunikacija između Kotorana i hrvatskog iseljeništva. U radu je posebna pozornost iskazana povezanosti Kotorana s domovinom, a ti su izvori ujedno i dragocjen izvor za poznavanje kulturne prošlosti hrvatskoga juga. Istaknuto mjesto u istraživanju obuhvaća osvrt na hrvatsku bratovštinu sv. Jurja i Tripuna u Mlecima, jer su njezini osnivači i najdjelatniji članovi bili upravo Kotorani. Sveukupno se zaključuje da bez uvida u kotorsku, a u širem smislu i bokeljsku iseljeničku skupinu u Mlecima u cjelini, nije moguće pratiti niti adekvatno valorizirati ulogu Hrvata u gradu koji je tijekom vremena dugoga trajanja bio prijestolnica za pretežit dio istočnojadranske obale.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-3675 - Vojnički život i slike ratnika u hrvatskom pograničju od 16. stoljeća do 1918. (MLWICB) (Buczynski, Alexander, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
HRZZ-IP-2014-09-6547 - Izvori, pomagala i studije za hrvatsku povijest od srednjeg vijeka do kraja dugog 19. stoljeća (IZVORISRV19ST) (Karbić, Damir, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Profili:
Lovorka Čoralić
(autor)