Pregled bibliografske jedinice broj: 989735
Usporedba antropometrijskih metoda i upitnika za procjenu statusa uhranjenosti u oboljelih od Parkinsonove bolesti
Usporedba antropometrijskih metoda i upitnika za procjenu statusa uhranjenosti u oboljelih od Parkinsonove bolesti, 2019., diplomski rad, diplomski, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 989735 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba antropometrijskih metoda i upitnika za procjenu statusa uhranjenosti u oboljelih od Parkinsonove bolesti
(The Comparison of Anthropometric Methods and Questionnaires for the Assessment of Nutritional Status of Patients with Parkinson´s Disease)
Autori
Tatarović, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
14.03
Godina
2019
Stranica
58
Mentor
Banjari, Ines
Neposredni voditelj
Tomić, Svetlana
Ključne riječi
Parkinsonova bolest ; rizik za pothranjenost ; antropometrija ; upitnici za procjenu statusa uhranjenosti
(Parkinson's disease ; risk of malnutrition ; anthropometric measurements ; Nutritional Assessment Questionnaires)
Sažetak
Parkinsonova bolest (PB) je progresivna neurodegenerativna bolest kompleksne i još uvijek nejasne etiologije. Simptomatika bolesti se nerijetko povezuje s rizikom za pothranjenost oboljelih koja za posljedicu ima bržu progresiju bolesti. Cilj rada bio je utvrditi status uhranjenosti antropometrijskim mjerenjima i procijeniti rizik za pothranjenost oboljelih od PB. Ukupno 39 oboljelih od PB, 24 muškaraca (61, 5 %) i 15 žena (38, 5 %) prosječne dobi 65 ± 9 godina (42–82 godine) s prosječnim trajanjem bolesti od 4, 6 ± 3, 8 godina je sudjelovalo u istraživanju. Srednji indeks tjelesne mase (ITM) iznosi 30, 5 kg/m² s prosječnim udjelom masnog tkiva od 30, 7 % što ukazuje na problem visceralne debljine i povećani rizikom od kardiometaboličkih komplikacija. Ipak, prema udjelu mišićnog tkiva čak 68 % oboljelih ima sniženi udio mišićnog tkiva a njih 13 % ima značajno snižen udio mišićnog tkiva (<31, 5 % muškarci, <21, 5 % žene). Rizik od pothranjenosti je značajno varirao s obzirom na primijenjeni upitnik: 31 % prema MNA-SF, 15 % prema MST i čak 56 % prema SNAQ upitniku. Rizik od pothranjenosti je češći kod oboljelih koji su prema ITM-u pretili prema MNA-SF (p=0, 003) i MST upitniku (p=0, 016), kao i ukoliko oboljeli imaju niži udio mišićnog tkiva (p=0, 017). Utvrđen je i niz drugih čimbenika povezanih s konzumacijom hrane koji mogu pogoršati status uhranjenosti oboljelih od PB-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Nutricionizam
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek,
Klinički bolnički centar Osijek,
Medicinski fakultet, Osijek