Pregled bibliografske jedinice broj: 989520
Novi pristupi u istraživanju i eksploataciji ležišta boksita i pratećih stijena
Novi pristupi u istraživanju i eksploataciji ležišta boksita i pratećih stijena // Rudarsko-geološki kongres o boksitima / Radovac, Tihomir (ur.).
Mostar: Hrvatsko rudarsko-geološko društvo, 2018. str. 161-209 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 989520 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi pristupi u istraživanju i eksploataciji ležišta boksita i pratećih stijena
(New approaches in research and exploitation of bauxite deposits and associate rocks)
Autori
Galić, Ivo ; Dragičević, Ivan ; Farkaš, Branimir ; Soldo, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Rudarsko-geološki kongres o boksitima
/ Radovac, Tihomir - Mostar : Hrvatsko rudarsko-geološko društvo, 2018, 161-209
Skup
1. Rudarsko-geološki kongres o boksitima: BOKSITI DINARIDA - stanje istraženosti, iskorištenosti i perspektive, s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Jajce, Bosna i Hercegovina, 14.06.2018. - 15.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
računalni modeli, primjena, ležišta boksita, istraživanje, eksploatacija
(computer models, application, bauxite deposits, research, exploitation)
Sažetak
U radu su prikazani novi pristupi u istraživanju i eksploataciji ležišta boksita i pratećih stijena kao poticaj za raspravu znanstvenicima, stručnjacima te Investitorima koji se bave rudarskom djelatnošću, sukladno suvremenom načelu održivog razvoja. Pristupi su utemeljeni na prirodnim, tehničko-tehnološkim, ekonomskim i ekološkim kriterijima, odnosno prihvatljivim uvjetima izvođenja istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina. Prvi pristup je općeg značenja i odnosi se na integralno (sveobuhvatno) sagledavanje prostora u kojem se izvodi istraživanje i eksploatacija mineralnih sirovina. Stoga se u ovom pristupu pretpostavlja da se prostor istražuje integralno, odnosno nužno je obuhvatiti sve mineralne sirovine, koje se nalaze u predmetnom prostoru, te razmotriti mogućnost njihove eksploatacije i uporabnu vrijednost. Kao ogledni primjer prikazano je boksitonosno područje Crvene stijene kod Jajca koje ujedno predstavljaju potencijal u pogledu eksploatacije arhitektonsko-građevnog kamena. Drugi pristup se odnosi na način istraživanja ležišta boksita, u smislu vrste i pozicije istražnih radova, što uključuje analizu efikasnosti i ekonomske opravdanosti istražnog bušenja s površine i iz podzemnih rudarskih prostorija. Analizom je, također, obuhvaćen raspored i smjer izvođenja istražnih radova, na oglednom primjeru boksitonosnog područja Bešpelj kod Jajca. U trećem pristupu okosnica je svrhovita sanacija i prenamjena iskorištenih površinskih kopova boksita. Kao posljedica površinske eksploatacije boksita u sjeverozapadnom području Širokog Brijega, ostale su brojne nesanirane površine. Ovdje se javlja jedna poveznica s prvim pristupom, jer se upravo zbog nesagledavanja cjelokupnog geološkog potencijala nije istražila mogućnost iskorištenja krovinskih i podinskih stijena kao mineralnih sirovina. Pored toga, izostala je sanacija i prenamjena prostora zahvaćenog rudarskim radovima, kao obveza investitora prema široj društvenoj zajednici. Za ogledni primjer je odabran najmarkantniji površinski kop Tribošić.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija, Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb