Pregled bibliografske jedinice broj: 989260
Uzgoj ratarskih kultura na onečišćenje voda Biđ- bosutskog polja
Uzgoj ratarskih kultura na onečišćenje voda Biđ- bosutskog polja // Zbornik radova sa znanstvenog skupa Rijeka Bosut i Pobosuće u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti / Matić, Slavko ; Bilić, Anica (ur.).
Vinkovci: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2018. str. 147-170 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 989260 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uzgoj ratarskih kultura na onečišćenje voda Biđ- bosutskog polja
(Impact of crop cultivation on the water pollution in the Biđ-bosut field)
Autori
Petošić, Dragutin ; Bubalo Kovačić, Marina ; Filipović, Vilim ; Knežević, Dario ; Mustać, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenog skupa Rijeka Bosut i Pobosuće u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti
/ Matić, Slavko ; Bilić, Anica - Vinkovci : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2018, 147-170
ISBN
978-953-347-234-8
Skup
Rijeka Bosut i Pobosuće u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 16.10.2014. - 16.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poljoprivreda, voda, onečišćenje, dušik, fosfor, teški metali
(agriculture, water, pollution, nitrogen, phosphorus, heavy metals)
Sažetak
Poljoprivreda sudjeluje u onečišćenju okoliša, a kako prevladava emisija sa širokoga prostora – poljoprivrednoga zemljišta – iz tla uobičajeno se svrstava u difuzne izvore onečišćenja. Panonska poljoprivredna regija ima razvijenu poljoprivredu, a njen istočni dio – Istočno panonska podregija – Istočna Slavonija i Zapadni Srijem tradicionalno je žitnica Hrvatske, čije su najveće bogatstvo plodna tla i (čiste) vode. Međutim, intenzifikacija uzgoja bilja i stoke, primjena agrokemikalija i napuštanje plodoreda, između ostalih, za posljedicu je imala onečišćenja vode u vodotocima i pitke podzemne vode. Istraživanja onečišćenja voda iz poljoprivrede prikazana u ovom radu imala su cilj utvrditi stanje voda i intenzitet onečišćenja uzrokovanoga gnojidbom dušikom i fosforom kao za ratarske kulture najvažnijim hranjivima. Provedena su u Biđ- bosutskom polju u petogodišnjem razdoblju 2009. – 2013. godine. Prema dobivenim rezultatima utvrđeno je da je površinska voda u vodotocima Biđ i Istočna Berava bila u znatnoj mjeri opterećena povećanim sadržajem spojeva amonijskoga dušika (NH4/N) i fosfora i uz aktualni sustav gospodarenja izložena ozbiljnom riziku od eutrofikacije. Srednje vrijednosti koncentracije ukupnoga dušika i fosfora u lizimetrijskoj vodi povremeno su prelazile maksimalno dopuštene koncentracije (MDK), od 11, 3 mg N/l, odnosno 0, 3 mg P/l. Valja također naglasiti da je podzemna voda u solumu poljoprivrednih tala, prema utvrđenim vrijednostima i kriterijima koji su propisani Uredbom o klasifikaciji voda (Narodne novine, br. 77/98. i 137/08.), odgovarala III. kategoriji ekološke kakvoće. Rezultati višegodišnjih istraživanja na području Biđ- bosutskog polja pokazuju da sustav uzgoja oraničnih usjeva – plodored, s visokom zastupljenosti okopavina, količina, vrijeme i način gnojidbe predstavlja opasnost ozbiljnog onečišćenja vodnog blaga ovog područja dušikom.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Vilim Filipović
(autor)
Dragutin Petošić
(autor)
Ivan Mustać
(autor)
Dario Knežević
(autor)
Marina Bubalo Kovačić
(autor)