Pregled bibliografske jedinice broj: 989221
Doprinos Hrvatske seljačke stranke očuvanju ideje hrvatske samostalnosti u hrvatskom iseljeništvu od 1945. do 1990. i stvaranju samostalne Hrvatske
Doprinos Hrvatske seljačke stranke očuvanju ideje hrvatske samostalnosti u hrvatskom iseljeništvu od 1945. do 1990. i stvaranju samostalne Hrvatske, 2014. (ostalo).
CROSBI ID: 989221 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Doprinos Hrvatske seljačke stranke očuvanju ideje hrvatske samostalnosti u hrvatskom iseljeništvu od 1945. do 1990. i stvaranju samostalne Hrvatske
(The contribution of the Croatian Peasant Party to the preservation of the idea of Croatian independence in Croatian emigration from 1945 to 1990 and the creation of independent Croatia)
Autori
Tepeš, Ivan
Izvornik
HRVATSKO ISELJENIŠTVO I DOMOVINA. Razvojne perspektive. (Zbornik radova s međunarodnog godišnjeg znanstveno-stručnog skupa ANNALES PILAR “Hrvatsko iseljeništvo i domovina: Razvojne perspektive” održanog u Zagrebu i Dubrovniku 26.-28. svibnja 2011.)
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, ostalo
Godina
2014
Ključne riječi
Hrvatska seljačka stranka, hrvatsko iseljeništvo, politička emigracija
(Croatian Peasant PArty, Croatian diaspora, Croatian political diaspora)
Sažetak
HSS je svojim političkim, kulturnim, prosvjetnim i dobrotvornim radom u emigraciji 45 godina sudjelovao, uz druge hrvatske emigrantske organizacije, u očuvanju ideje hrvatske samostalnosti, koja se uspjela ostvariti u obliku samostalne i neovisne države 1991. godine. HSS će u cijelom svojem djelovanju u emigraciji poslije 1945. svoj legitimitet jedinog predstavnika hrvatskoga naroda temeljiti na činjenici gotovo plebiscitarne potpore birača na teritoriju Hrvatske u svim izborima nakon 1920., a pogotovo na zadnjim demokratskim izborima, održanim 1938. u Kraljevini Jugoslaviji. Takav će stav u politici HSS-a biti otegotna okolnost u suradnji s drugim emigrantskim organizacijama i u trenucima kada je politička emigracija u 70-im i 80-im godinama bila vrlo blizu svog cilja potpunog okupljanja u jednu organizaciju. Unatoč svim lutanjima vodstva HSS-a oko koncepcije državotvornosti Hrvatske, ipak će većim dijelom prevladati koncept neovisne hrvatske države uređene na demokratskim načelima, što će posebno doći do izražaja nakon smrti predsjednika Mačeka 1964. Program temeljen na politici utemeljitelja hrvatskog seljačkog pokreta Stjepana Radića bit će jedna od sastavnica programa Hrvatske demokratske zajednice na čelu s predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom, koji je svoju povezanost s politikom HSS-a isticao od početka stvaranja hrvatske države i političkih promjena 1989. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest