Pregled bibliografske jedinice broj: 989101
Ideologija i nasilje. Etički aspekti
Ideologija i nasilje. Etički aspekti // Domovinski rat, njegove gospodarske demografske i socijalne posljedice i perspektive na području hrvatskog istoka / Brekalo, Miljenko ; Buntić, Mate ; Galić, Josip ; Kotrla Topić, Marina ; Lukić, Anamarija ; Musić, Ivica ; Pavić, Željko ; Penava Brekalo, Zvjezdana ; Šarac, Ivica ; Žužul, Ivana (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2017. str. 259-275
CROSBI ID: 989101 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ideologija i nasilje. Etički aspekti
(Ideology and violence. Ethical aspects)
Autori
Šola, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Domovinski rat, njegove gospodarske demografske i socijalne posljedice i perspektive na području hrvatskog istoka
Urednik/ci
Brekalo, Miljenko ; Buntić, Mate ; Galić, Josip ; Kotrla Topić, Marina ; Lukić, Anamarija ; Musić, Ivica ; Pavić, Željko ; Penava Brekalo, Zvjezdana ; Šarac, Ivica ; Žužul, Ivana
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb
Godina
2017
Raspon stranica
259-275
ISBN
978-953-7964-46-7
Ključne riječi
Ideologija, egologija, intelektualac, nasilje
(Ideology, ego, intellectual, violence)
Sažetak
Rad se bavi odnosom ideologije shvaćene kao zatvorene misli koja isključuje drugoga te nasilja koje takav postav nužno proizvodi i stoji u korijenu svakog rata. Služeći se Levinasovom kritikom zapadne filozofije shvaćene kao egologija, a i nacionalizam je sasvim određen tip kolektivne egologije, u članku se analizira put u kojem ideja i sablja korespondiraju u kontekstu ideološke matrice. Posebno se osvrćemo na "izdaju intelektualaca", na njihovu dekadenciju, budući da je i srpska agresija na RH izrađena u Akademiji. U tom kontekstu razmatramo dva prevladavajuća načina dekadencije intelektualca, (neo)ilumnističku i marksističku, a jednome i drugom je zajedničku da teoriju i praksu, misao i akciju, promatraju odvojeno. U prvom slučaju političar je izvršitelj intelektualca kao zakonodavca, u drugom pak intelektualac je instrument političara. I u jednom i u drugom slučaju krajnji rezultat jest da intelektualac gubi distancu od vladara pa time i svoju korektivnu moć i poslanje. To se posebno pokazalo u kontekstu velikosrpske ideologije, kao paradigmatskog primjera Kovačeve dijagnoze kako su "elite gore od rulje."
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Teologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Umjetnička akademija, Osijek,
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku - Odjel za kulturologiju
Profili:
Ivica Šola
(autor)