Pregled bibliografske jedinice broj: 988441
Razvijanje i transfer tehnoloških rješenja prema gospodarskim subjektima
Razvijanje i transfer tehnoloških rješenja prema gospodarskim subjektima // Zbornik radova Međunarodne znanstveno-stručne konferencije Inovacije i preduzetništvo - pokretači razvoja i zapošljavanja / Vukmirović, Nikola (ur.).
Banja Luka: Ekonomski fakultet, Univerzitet u Banja Luci, 2015. str. 208-215 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 988441 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvijanje i transfer tehnoloških rješenja prema gospodarskim subjektima
(Development and transfer of technological solutions to business entities)
Autori
Ćaćić, Marijo ; Jelić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Međunarodne znanstveno-stručne konferencije Inovacije i preduzetništvo - pokretači razvoja i zapošljavanja
/ Vukmirović, Nikola - Banja Luka : Ekonomski fakultet, Univerzitet u Banja Luci, 2015, 208-215
ISBN
978-99938-46-62-8
Skup
Međunarodna znanstveno-stručna konferencija Inovacije i preduzetništvo - pokretači razvoja i zapošljavanja
Mjesto i datum
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 19.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
holistički pristup, visokoškolski sustav, razvoj tehnoloških rješenja, inovacije
(holistic approach, higher education system, development of technological solutions, innovations)
Sažetak
Značajne razvojne rezultate na lokalnoj (pa i regionalnoj) razini moguće je postići jedino holističkim pristupom koji obuhvaća povezivanje izvora tehnoloških i organizacijskih znanja sa gospodarstvenicima i predstavnicima lokalne (i regionalne) vlasti. Izvore znanja predstavljaju visokoškolske institucije koje se trebaju maksimalno usmjeriti prema identificiranju lokalnih razvojnih ograničenja i osmišljavanju inovativnih rješenja koja se u kratkom vremenu mogu primjeniti u praksi. Educiranjem većeg broja visoko-stručnih kadrova stvara se kritična masa znanja koja predstavlja osnovu ubrzanog gospodarskog, ali i šire društvenog razvoja. Veleučilište „Marko Marulić“ u Kninu, kao „poduzetničko veleučilište“, od početka svog rada vrlo intenzivno surađuje sa lokalnim gospodarstvenicima, što je rezultiralo cijelim nizom vrlo kvalitetnih prehrambenih proizvoda koji mahom ostvaruju zapažene tržišne rezultate. Kroz smjerove Poljoprivreda krša i Prehrambena tehnologija educiraju se kvalitetni kadrovi koji stečena znanja odmah primjenjuju u vlastitim poslovnim subjektima ili kod drugih poduzetnika. Stručnjaci s Veleučilišta, kroz odjel Inovacijsko središte kao i veleučilišno trgovačko društvo Matica d.o.o., pomažu lokalnim gospodarstvenicima s jedne strane razvijanjem tehnoloških rješenja, a s druge uvođenjem inovativnih organizacijskih poslovnih principa. Budući u radu na terenu s gospodarstvenicima najlakše mogu identificirati lokalna razvojna ograničenja ali isto tako i razvojne potencijale, a u svom znanstvenom i stručnom radu intenzivno istražuju tržišne prilike i ograničenja, stručnjaci s Veleučilišta su se uključili i u proces izrade lokalnih i regionalnih strateških razvojnih dokumenata. Te strategije, koje se izrađuju u suradnji i po narudžbi lokalnih i regionalnih vlasti, predstavljaju okvire za ukupni razvoj cijelog područja, ali i neophodne dokumente za povlačenje sredstava iz fondova Europske unije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Prehrambena tehnologija, Ekonomija