Pregled bibliografske jedinice broj: 987449
Liječnici i odnos države prema liječničkoj službi u Dubrovniku u 18. stoljeću
Liječnici i odnos države prema liječničkoj službi u Dubrovniku u 18. stoljeću // Sačuvaj nas Bože rata, kuge, gladi i velike trešnje : Dubrovnik kroz krize, sukobe i solidarnost : Zbornik radova iz sesije „Dubrovnik kroz krize, sukobe i solidarnosti“ održane u sklopu V. kongresa hrvatskih povjesničara na Sveučilištu u Zadru od 5. do 8. listopada 2016. / Ravančić, Gordan (ur.).
Zagreb: Hrvatski institut za povijest, 2018. str. 107-126
CROSBI ID: 987449 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Liječnici i odnos države prema liječničkoj službi u
Dubrovniku u 18. stoljeću
(Physicians and relation between state and medical
service in Dubrovnik in 18th century)
Autori
Ipšić, Irena ; Lazarević, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Sačuvaj nas Bože rata, kuge, gladi i velike trešnje : Dubrovnik kroz krize, sukobe i solidarnost : Zbornik radova iz sesije „Dubrovnik kroz krize, sukobe i solidarnosti“ održane u sklopu V. kongresa hrvatskih povjesničara na Sveučilištu u Zadru od 5. do 8. listopada 2016.
Urednik/ci
Ravančić, Gordan
Izdavač
Hrvatski institut za povijest
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
107-126
ISBN
9789537840723
Ključne riječi
liječnici ; liječnička služba ; Dubrovačka Republika ; plaće ; gospodarstvo
(physicians ; medical service ; Dubrovnik Republic ; salaries ; economy)
Sažetak
Liječnička služba (fizika i kirurga) u Dubrovniku se može pratiti još od 1280. godine. Dubrovačka vlada nastojala je na svom području uvijek imati jednog liječnika i jednog kirurga. Od sredine 15. stoljeća obično su bila namještena dvojica od svake struke, a kasnije i više njih, posebice u kužnim vremenima. Sve do 15. stoljeća liječnički službu obavljali su stranci - najčešće Talijani, a kasnije mahom domaći stručnjaci, čije školovanje je uglavnom financirala Vlada. Dosad nije sustavno obrađeno njihovo primanje u službu, dužina trajanja službe, njihova godišnja primanja, kao ni njihovo društveno značenje, ugled i, ako se radilo o strancima, integracija u novoj sredini. Cilj ovog rada je na temelju podataka iz ugovora sklopljenih s liječnicima, te visini njihovih plaća utvrditi odnos dubrovačke vlade prema liječnicima, ovisno o tome jesu li u službu primani stranci ili domaći stručnjaci. Isplatama za njihovu službu i usluge pratit će se gospodarske i društvene konjunkture 18. stoljeća - kolike su plaće bile za vrijeme stabilnih, a kolike za nestabilnih vremena i kriza, te jesu li u vrijeme inflatornih kretanja tijekom 18. stoljeća i plaće liječnika rasle u skladu s tim promjenama. Uvidom u ugovore sklopljene prilikom primanja u službu istražit će se obveze liječnika, odgovornost liječničke službe, te odrediti njihova društvena uloga. Dubrovački su liječnici predstavljali i integracijski čimbenik između Dubrovnika i drugih zemalja iz kojih su liječnici primani u službu, ali su također bili dio integracijskog sustava Dubrovnika sa zaleđem. Naime, dubrovački su liječnici bili izuzetno cijenjeni kod velikaša iz dubrovačkog zaleđa koji su često tražili njihove usluge. Ova zanimljiva tema do sada nije sustavno obrađena, izuzev vrlo šturog spominjanja u starijoj literaturi, a od izuzetne je važnosti da bi se shvatio stupanj zdravstvene zaštite u Dubrovniku i njegov utjecaj na demografske pokazatelje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2013-11-5106 - Transformacije kolektivnih i individualnih identiteta u Dubrovačkoj Republici od kasnog srednjeg vijeka do 19. stoljeća (COLINDA) (Vekarić, Nenad, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Sveučilište u Dubrovniku