Pregled bibliografske jedinice broj: 986663
Obrazovanje stručnjaka za mentalno zdravlje: znamo li dovoljno o suicidalnosti?
Obrazovanje stručnjaka za mentalno zdravlje: znamo li dovoljno o suicidalnosti? // 22. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kako obrazovanju dodati boju - uloga i izazovi za psihologe. Knjiga sažetaka. / Pavlin-Bernardić, Nina ; Jokić, Boris ; Lopižić, Josip ; Putarek, Vanja ; Vlahović-Štetić, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2014. str. 244-244 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 986663 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrazovanje stručnjaka za mentalno zdravlje: znamo li dovoljno o suicidalnosti?
(Mental health professionals' education on suicidality: Do we know enough?)
Autori
Bagarić, Branka ; Markanović, Dragana ; Jurman, Joško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
22. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kako obrazovanju dodati boju - uloga i izazovi za psihologe. Knjiga sažetaka.
/ Pavlin-Bernardić, Nina ; Jokić, Boris ; Lopižić, Josip ; Putarek, Vanja ; Vlahović-Štetić, Vesna - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2014, 244-244
ISBN
978-953-55079-4-9
Skup
22. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kako obrazovanju dodati boju - uloga i izazovi za psihologe
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 05.11.2014. - 08.11.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
suicidalnost ; obrazovanje ; stručnjaci
(suicidality ; education ; mental health professionals)
Sažetak
Na temelju podataka Svjetske zdravstvene organizacije, svakih 40 sekundi jedna osoba na svijetu oduzme si život. Broj onih koji pokušaju, ali u tome ne uspiju, dvadest je puta veći. Procjenjuje se da je suicid među tri najčešća uzroka smrti u dobnoj skupini od 15 do 44 godine. Suicidalno ponašanje najčešće se javlja u okviru depresije, ovisnosti o drogama i alkoholu te kod drugih psihičkih bolesti. Jedan od ključnih prediktora suicida je beznađe (Beck, 1989), tj. pogled na suicid kao jedini izlaz iz teške situacije. Negativan pogled na sebe i budućnost, želja da bol i patnja prestanu uz vjerovanje da je smrt poželjnija od života, bitne su karaktertike suicidalnih osoba na kojima se radi u kognitivno-bihevioralnom tretmanu. Edukacija stučnjaka za mentalno zdravlje ključni je društveni korak u prevenciji suicida. Međutim, tema suicidalnosti slabo je pokrivena na studijima pomagačkih zanimanja u Hrvatskoj. Obično se obrađuje u okviru teme o depresiji i uglavnom se bazira na teorijskim informacijama. Glavni je problem nedostatak praktičnih smjernica, a posljedično i vještina za rad s ovom populacijom. Svrha ovog istraživanja jest provjeriti kakvima stručnjaci za mentalno zdravlje procjenjuju svoje znanje i vještine za rad sa suicidalnim osobama, kao i s kakvim se teškoćama najčešće susreću oni stručnjaci koji su imali doticaj s ovom populacijom. U tu je svrhu Upitnikom teškoća pri intervencijama kod suicidalnih ponašanja – verzija za psihologe i liječnike ispitano 230 psihologa i liječnika, polaznika različitih stupnjeva edukacije iz bihevioralno- kognitivnih terapija te akreditiranih bihevioralno-kognitivnih terapeuta iz različitih krajeva Hrvatske. Upitnik se sastoji od tri dijela: 1. profesionalne i sociodemografske karakteristike, 2. kontakt sa suicidalnim ponašanjima u kliničkoj praksi te 3. procjena učestalosti različitih vrsta teškoća kroz 32 čestice. Rezultati ukazuju da velik broj stručnjaka svoja znanja i vještine za rad sa suicidalnim osobama percipira nedovoljnima, a često se ne osjećaju ni kompetentnima identificirati suicidalnog klijenta. U radu će se prikazati teškoće koje stručnjaci najčešće doživljavaju u radu sa suicidalnim osobama, razlike u tim teškoćama s obzirom na radno iskustvo i druge karakteristike, te će se raspraviti o praktičnim implikacijama uvođenja edukacije iz područja suicidologije za stručnjake za mentalno zdravlje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija