Pregled bibliografske jedinice broj: 986387
Iskustva zlostavljanih žena u partnerskim zajednicama
Iskustva zlostavljanih žena u partnerskim zajednicama // Ne nasilju - jedinstven društveni odgovor / Macanović, Nebojša (ur.).
Banja Luka: Centar Modernih Znanja, 2018. str. 76-83 doi:10.7251/CMZ1803076B (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 986387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustva zlostavljanih žena u partnerskim
zajednicama
(Experiences of abused women in partnership
communities)
Autori
Bandalović, Gorana ; Pandurić, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Ne nasilju - jedinstven društveni odgovor
/ Macanović, Nebojša - Banja Luka : Centar Modernih Znanja, 2018, 76-83
ISBN
978-99976-722-4-7
Skup
Ne nasilju - jedinstven društveni odgovor
Mjesto i datum
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 18.05.2018. - 20.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
zlostavljanje, nasilje nad ženama, partnersko nasilje
(abuse, violence against women, partner violence)
Sažetak
U Republici Hrvatskoj se svakih 15 minuta fizički zlostavlja jedna žena, no nasilje ne mora biti samo fizičko već i psihičko, seksualno te ekonomsko. Žene često ne prepoznaju neki od oblika nasilja pa iz tog razloga ili zbog straha ne prijavljuju nasilje. Problem upravo leži u neprijavljenim slučajevima uslijed čega prave brojke žrtava nasilja nisu poznate. Cilj ovoga rada je ispitati iskustva zlostavljanih žena u partnerskim zajednicama. U radu se prezentiraju rezultati provedenog istraživanja metodom dubinskog intervjua na prigodnom uzorku od devet žena žrtava partnerskog nasilja starosti od 35 do 64 godine. Sudionice istraživanja intervjuirane su na tajnim lokacijama sigurnih kuća na području Splita i Osijeka u kojima su boravile između 3 i 11 mjeseci. Dobiveni rezultati pokazuju da žene rijetko prijavljuju nasilje te najčešće prepoznaju samo fizički karakter nasilja. Boje se osude okoline koja često nema razumijevanja za njih, sekundarne viktimizacije i pada kvalitete života. Ono što ih sputava kod prijavljivanja nasilnika jest mogućnost gubitka skrbništva nad djecom pa u nasilnim odnosima ostaju godinama, povlače prijave te se nasilnim partnerima vraćaju i nakon boravka u sigurnoj kući. Sudionice istraživanja prostor sigurne kuće većinom doživljavaju kao ugodno i sigurno mjesto s ljubaznim i profesionalnim osobljem, no frustrirane su tromim pravnim sustavom. Stoga je potrebno ispitati nedostatke u pravnom i drugim sustavima koji tjeraju žene da biraju između godina borbe za vlastiti mir i mir ostatka obitelji i pokoravanja nasilnom partneru. Nasilje ne bi trebalo prešućivati ni tolerirati što se može postići podizanjem svijesti žena o vlastitim pravima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Rodni studiji