Pregled bibliografske jedinice broj: 985940
Analiza papira kao alternativne podloge za funkcionalni tisak
Analiza papira kao alternativne podloge za funkcionalni tisak // Proceedings of the 16th International Conference MATRIB 2015 / Ćorić, Danko ; Žmak, Irena (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2015. str. 1848-5359 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 985940 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza papira kao alternativne podloge za funkcionalni tisak
(Analysis of paper as an alternative substrate for functional printing)
Autori
Bratić, Diana ; Jerić, Josip, Horvat, Lara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of the 16th International Conference MATRIB 2015
/ Ćorić, Danko ; Žmak, Irena - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2015, 1848-5359
Skup
16th International Conference MATRIB 2015. Materials, Wear, Recycling
Mjesto i datum
Vela Luka, Hrvatska, 25.06.2015. - 27.06.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
funkcionalni tisak, elektrovodljive boje, električni otpor, papir, podloga
(functional printing, conductive ink, electrical resistance, paper, substrate)
Sažetak
Grafička proizvodnja danas se sve više okreće funkcionalnom tisku koji obuhvaća široki spektar tiskanih komponenti koje su najčešće dio drugih proizvoda. Takav funkcionalni tisak je svoje mjesto pronašao u različitim industrijama, a najčešće je korišten u tiskanoj elektronici. Tiskana elektronika podrazumijeva tiskanje vodljivih ili optičkih tiskarskih bojila na podlogu kako bi se stvorio aktivni ili pasivni uređaj. Pri tome elektrovodljiva tiskarska bojila uvijek sadrže vodljive čestice nekog metala, dok podloga može biti od različitih krutih ili fleksibilnih materijala. U tu svrhu se najčešće primjenjuju različiti karbonski i polimerni filmovi, no sve je češća uporaba papira zbog njegove cijene i ekološke prihvatljivosti. Stoga je cilj ovog rada bio istražiti mogućnost primjene elektrovodljivih na tri različite vrste papira. U eksperimentu su korišteni nepremazani premazani i reciklirani papir, a otisci su napravljeni tehnikom sitotiska s bojilom koje sadrži elektrovodljive čestice srebra. U radu se nastojalo definirati promjene u električnom otporu otisnutih elemenata s obzirom na vrstu tiskovne podloge tj. vrste papira i dimenzija otisnutih elemenata. Rezultati istraživanja ukazuju na razlike u jačini električnog otpora na različitim vrstama papira, ali i ovisnost jačine električnog otpora o dimenzijama otisnutih elemenata. Također se utvrdilo da je otpor otisnutih elemenata na premazanom papiru veći u odnosu na nepremazani, dok je otpor elemenata otisnutih na recikliranom papiru veći u odnosu na nepremazani i premazani papir. Električna otpornost otisnutih elemenata se ponašala linearno, tj. s jednolikim smanjenjem ili povećanjem dimenzija otisnutih elemenata došlo je do približno jednake promjene vrijednosti električnog otpora na sve tri vrste papira. Iz dobivenih rezultata istraživanja može se zaključiti da postoji veliki prostor za primjenu papira u funkcionalnom tisku jer svojstva otisnutih elemenata pokazuju zadovoljavajuće fizikalno svojstvo električne vodljivosti. To je važna značajka za primjenu papira u onim segmentima funkcionalnog tiska gdje nije potreban dugi rok uporabe gotovog proizvoda kao što je npr. industrija oglašavanja i ambalažna industrija. U takvim industrijama primjena papira kao podloge za elektrovodljive elemente je financijski i ekološki prihvatljivija od najčešće primjenjivanih podloga od različitih polimernih materijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija