Pregled bibliografske jedinice broj: 984961
Teorijske refleksije o mogućim uzrocima inertnosti egalitarnog sindroma
Teorijske refleksije o mogućim uzrocima inertnosti egalitarnog sindroma // Revija za sociologiju, 47 (2017), 3; 335-359 doi:10.5613/rzs.47.3.4 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 984961 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teorijske refleksije o mogućim uzrocima inertnosti egalitarnog sindroma
(Theoretical Reflections on the Possible Causes of Egalitarian Syndrome Inertia)
Autori
Burić, Ivan
Izvornik
Revija za sociologiju (0350-154X) 47
(2017), 3;
335-359
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
egalitarni sindrom, kulturna inercija, faktori reprodukcije, neformalne društvene norme, tranzicijski troškovi, vertikalna društvena nepokretljivost
(egalitarian syndrome, cultural inertia, reproductive factors, informal social norms, transition costs, vertical social immobility)
Sažetak
Jedna od osnovnih postavki teorije egalitarnog sindroma Josipa Županova, postavka o egalitarnom sindromu kao klasteru naslijeđenih neformalnih normi, kompatibilna je s nekoliko teorijskih koncepata kulturne inercije. Iz perspektive teorija ovisnosti o prijeđenom putu perzistencija egalitarnog sindroma može se objasniti djelovanjem faktora odgovornih za reprodukciju društvenih normi. Riječ je o faktorima koji ne utječu na genezu određenoga društvenog fenomena (primjerice, normi), nego ga kroz vrijeme reproduciraju. Shodno rezultatima recentnih empirijskih istraživanja, jedan od reprodukcijskih faktora egalitarnog sindroma može se pronaći u tranzicijskim troškovima. Na osnovi toga, kao i propozicije o razlikovanju generativnih od reprodukcijskih faktora društvenih fenomena, legitimiramo tezu da tranzicijski troškovi nisu stvorili egalitarni sindrom, nego su pridonijeli njegovoj perzistenciji i u postsocijalističkom društvenom kontekstu. Moguće izvore hipoteza o dodatnim čimbenicima reprodukcije egalitarnog sindroma u tranzicijskim okolnostima pruža koncept kulturne inercije svojstven teorijskoj perspektivi institucionalizma, teorija kulturne evolucije Roberta Boyda i Petera J. Richersona, kao i koncept zapinjača Michaela Tomasella. Također, sukladno ideji o »efektu tunela« Alberta Hirschmana, možemo pretpostaviti da je očekivana stagnacija u društvenoj pokretljivosti jedan od mogućih specifičnih faktora reprodukcije egalitarnog sindroma.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Central and East European Online Library - CEEOL
- IBSS - The International Bibliography of the Social Sciences
- Sociological Abstracts
- Worldwide Political Science Abstracts
- CEEAS
- DOAJ
- ERIH PLUS
- Political Science Complete
- SocINDEX