Pregled bibliografske jedinice broj: 984225
Utjecaj terapijskih vježbi i elektromišićne stimulacije (ES) na efikasnost dijalize (Kt/V)u bolesnika na kroničnoj hemodijalizi
Utjecaj terapijskih vježbi i elektromišićne stimulacije (ES) na efikasnost dijalize (Kt/V)u bolesnika na kroničnoj hemodijalizi // 7. hrvatski simpozij o nadomještanju bubrežne fukcije s međunarodnim sudjelovanjem, DiaTransplant 2018.
Opatija, Hrvatska, 2018. str. 126-126 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 984225 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj terapijskih vježbi i elektromišićne stimulacije (ES) na efikasnost dijalize (Kt/V)u bolesnika na kroničnoj hemodijalizi
(Effect of therapeutical exercises and electrical muscle stimulation on dialysis efficiency (Kt/V)in patients on chronic hemodialysis)
Autori
Kovačević, Karla ; Altabas, Karmela ; Grazio, Simeon ; Kovačević, Petra ; Šefer, Siniša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
7. hrvatski simpozij o nadomještanju bubrežne fukcije s međunarodnim sudjelovanjem, DiaTransplant 2018.
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 11.10.2018. - 14.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
terapijske vježbe ; elektromišićna stimulacija ; efikasnost dijalize
(therapeutical exercises ; electrical muscle stimulation ; dialysis efficiency)
Sažetak
CILJ Istraživanja su potvrdila pozitivan učinak intradijalitičkog vježbanja na efikasnost dijalize (klirensa ureje, Kt/V). Budući da je dokazano da elektromišićna stimulacija (ES) ubrzava vensku cirkulaciju donjih ekstremiteta, primjena ES-a na donjim ekstremitetima tijekom dijalize mogla bi doprinjeti povećanju efikasnosti dijalize, tj. u kraćem periodu odstraniti otpadne produkte iz cirkulacije. MATERIJALI I METODE U istraživanju sudjeluje 35 odraslih bolesnika oba spola u dobi od 41 do 89 godina koji su na kroničnom programu hemodijalize u Zavodu za nefrologiju i dijalizu Klinike za unutarnje bolesti Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice. Nakon potpisivanja informiranog pristanka bolesnici su praćeni mjesec dana, tijekom kojeg je praćena, bez intervencije, efikasnost dijalize. Nakon toga započet je program terapijskih vježbi i elektrostimulacije (ES) m.kvadricepsa tijekom procesa hemodijalize, 3 puta tjedno, pod nadzorom fizioterapeuta u trajanju od 3 mjeseca. REZULTAT I ZAKLJUČAK 25 bolesnika je završilo ispitivanje (12 žena u dobi od 41- 89 godina ; 13 muškaraca u dobi od 59-80 godina). Najčešći razlozi prekidanja programa su bili transplantacija bubrega, neka druga unaprijed dogovorena operacija ili opći umor. Jedna bolesnica je, nažalost, preminula uslijed komplikacija terminalne faze maligne diseminirane bolesti. Nismo našli statistički značajne razlike između URR prije početka vježbanja i URR tijekom hemodijalize uz vježbe i elektrostimualaciju (p=0.477433), (T test).Kada se učinila Spearmanova analiza korelacije za promjene doze dijalize mjerene redukcijom ureje i promjena u STS testu prije i uz vježbe donjih ekstremiteta i elektrostimulacije dobivena je statistički značajna razlika (P=0.00329). Ovim istraživanjem se ustanovilo da, premda male, promjene u URR koreliraju s promjenama u funkcionalnoj sposobnosti donjih ekstremiteta kod bolesnika na kroničnoj hemodijalizi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"