Pregled bibliografske jedinice broj: 982778
Kršenje prava djece s problemima u ponašanju u medijima (s posebnim osvrtom na odgojne ustanove)
Kršenje prava djece s problemima u ponašanju u medijima (s posebnim osvrtom na odgojne ustanove) // Zaštita prava i interesa djece s problemima u ponašanju / Vladović, S. (ur.).
Zagreb: Ured pravobranitelja za djecu Republike Hrvatske, 2012. str. 161-173
CROSBI ID: 982778 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kršenje prava djece s problemima u ponašanju u medijima (s posebnim osvrtom na odgojne ustanove)
(Violation of children's rights with behavioral disorders in the media (with particular reference to educational institutions))
Autori
Borovec, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Zaštita prava i interesa djece s problemima u ponašanju
Urednik/ci
Vladović, S.
Izdavač
Ured pravobranitelja za djecu Republike Hrvatske
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
161-173
ISBN
978-953-7790-02-8
Ključne riječi
Novinarski etički kodeks ; ljudska prava ; djeca s poremećajima u ponašanju ; stigmatizacija ; zaštita privatnosti
(journalistic code of ethics ; human rights ; children with behavioral disorders ; stigmatization ; protection of privacy)
Sažetak
Rad predstavlja raspravu o novinarskom-etičkom kodeksu posebno s aspekta zaštite privatnosti djece u medijima. Pitanje zaštite prava privatnosti jedno je od najsloženijih problema suvremenog novinarstva jer je na tom području očit pad etičkih standarda koji vode u krizu novinarstva Bez obzira koliko se o ovoj temi raspravljalo, i što znanstvenici i stručnjaci o njoj kažu, može se govoriti o velikom stupnju slaganja kako se ne poštuje etički kodeks te kako su djeca, a posebno ona koja spadaju u ranjive skupine, vrlo često žrtve nepoštivanja etičkog kodeksa. Međutim, bez obzira na tako visoki stupanj slaganja, u medijima se ne primjećuje nikakav pomak nabolje jer svjesno ili ne pojedini mediji stigmatiziraju djecu s poremećajima u ponašanju. Rad prikazuje kako pojedine događaje koji spadaju u crnu kroniku mediji namjerno preuveličavaju i daju im veću važnost od one koju za javnost stvarno imaju kako bi reklamirali sami sebe. Čine to i po cijenu kršenja osnovnih ljudskih prava djeteta koje od žrtve obiteljske tragedije postaje i medijska žrtva. Socijalna stigma sasvim sigurno predstavlja ozbiljan izvor stresa i utječe na smanjenje samopoštovanja te doprinosi obeshrabrivanju djece u vjerovanju u sebe i svoju snagu. Pojedinim medijskim prikazima povrijeđena je i tajna i privatna sfera djece. Privatni život uključuje različite životne činjenice koje bi trebale biti nedostupne ostalim ljudima (tajna sfera) ili dostupne točno određenim ljudima (privatna sfera). Prikaz o sebi dijete može doživjeti kao poruku o sebi i svojemu mjestu u svijetu, taj prikaz može pojačati traumatsko iskustvo ili izložiti dijete za njega opterećujućim tuđim procjenama i interpretacijama. Izvještavanje utječe na djetetovu sliku o sebi (samopoimanje i samopoštovanje), kognitivne procese (percepciju samog sebe, doživljaju vlastiti kompetentnosti, ), na količinu stresa te socijalne posljedice kao što su izolacija i stigmatizacija od vršnjaka ili odraslih iz djetetove okoline.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti
Profili:
Krunoslav Borovec
(autor)