Pregled bibliografske jedinice broj: 982690
Knjižnica Kliničkoga bolničkog centra Osijek - osnutak, uloga i razvoj
Knjižnica Kliničkoga bolničkog centra Osijek - osnutak, uloga i razvoj // Knjižničarstvo : glasnik Društva knjižničara Slavonije i Baranje, 15/16 (2011), 1/2; 113-129 (recenziran, članak, stručni)
CROSBI ID: 982690 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Knjižnica Kliničkoga bolničkog centra Osijek - osnutak, uloga i razvoj
(The Library of the University Hospital Centre Osijek - the Foundation, the Role and the Development)
Autori
Pavičić, Ljiljana
Izvornik
Knjižničarstvo : glasnik Društva knjižničara Slavonije i Baranje (1331-145X) 15/16
(2011), 1/2;
113-129
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
Bolnička knjižnica ; Klinički bolnički centar Osijek – povijest ; Družtvo slavonskih liečnika u Osieku ; Glasnik družtva slavonskih liečnika ; Medicinski vjesnik
(Hospital library ; University hospital centre Osijek – history ; Slavonian medical association in Osijek ; Glasnik družtva slavonskih liečnika ; Medicinski vjesnik)
Sažetak
Knjižnica Kliničkoga bolničkog centra Osijek specijalna je, odnosno stručna medicinska knjižnica u sastavu zdravstvene ustanove, primarno namijenjena zdravstvenom i nezdravstvenom osoblju matične ustanove, ali i znanstvenicima i stručnjacima iz drugih zdravstvenih ustanova, studentima i srednjoškolcima biomedicinskih i srodnih znanosti i struka te drugim potencijalnim korisnicima. Prva stručna medicinska knjižnica u Slavoniji bila je Družtvena knjižnica DSL-a koju su koristili i liječnici osječke bolnice. O njezinoj ulozi i djelovanju govori i činjenica da su prva Pravila o načinu, kako se imaju knjige i djela iz Družtvene knjižnice pouzajmljivati prihvaćena već 1875. godine. Knjižnica KBC Osijek datira od 1877. godine, a nastajala je iz priručnih knjižnica paviljonskoga tipa koje su se nalazile na bolničkim odjelima. Prvotna je zadaća knjižnice bila prikupljanje, obrada i pohranjivanje različitih izvora informacija, a od 20. stoljeća i traženje informacija iz znanstveno-istraživačkoga i stručnoga rada te aktivna diseminacija tih informacija korisniku. Osnutkom Znanstvene jedinice za kliničko-medicinska istraživanja, nova je organizacija pridonijela daljnjem razvoju knjižnice. Kako bi potaknuli korisnike na samostalnu uporabu biomedicinskih informacijskih izvora, medicinski su se knjižničari stalno stručno usavršavali, provodili program informacijske pismenosti, organizirali seminare, tečajeve, radionice i konferencije o medicinskim informacijama. Knjižničari KBC Osijek imaju važnu ulogu u nakladničkoj djelatnosti ustanove, a posebno u pripremi radova za objavljivanje u znanstveno-stručnom časopisu Medicinski vjesnik. Od 1995. godine do danas sudjeluju u izvođenju nastave u okviru kolegija Uvod u znanstveni rad u medicini za studente medicine, a od 2011. godine i na studiju Sestrinstva Medicinskoga fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayer u Osijeku. Također, više su godina sudjelovali u ostvarenju seminarske nastave za potrebe studenata Filozofskoga fakulteta u Osijeku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
Napomena
Rad je objavljen u rubrici: O Slavonsko-Baranjskim knjižnicama.