Pregled bibliografske jedinice broj: 982678
Najstariji kršćanski tragovi na prostoru Šibenika
Najstariji kršćanski tragovi na prostoru Šibenika // Šibenik od prvog spomena, Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa 950 godina od prvog spomena Šibenika / Kurelec, Iva (ur.).
Šibenik : Zagreb: Muzej grada Šibenika, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Odsjek za povijesne znanosti Zavoda za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, 2018. str. 43-58 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 982678 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Najstariji kršćanski tragovi na prostoru Šibenika
(The Earliest Traces of Christianity in the Šibenik Region)
Autori
Uglešić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Šibenik od prvog spomena, Zbornik radova s međunarodnog znanstvenog skupa 950 godina od prvog spomena Šibenika
/ Kurelec, Iva - Šibenik : Zagreb : Muzej grada Šibenika, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Odsjek za povijesne znanosti Zavoda za povijesne i društvene znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, 2018, 43-58
ISBN
978-953-6844-54-8
Skup
Međunarodni znanstveni skup 950 godina od prvog spomena Šibenika
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 26.09.2016. - 28.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rano kršćanstvo, Bilice, Danilo, Donje polje, Srima, Šibenik
(early Christianity, Bilice, Danilo, Donje Polje, Srima, Šibenik)
Sažetak
Najstariji danas poznati ranokršćanski kultni objekt na prostoru uže šibenske okolice nastao je na području naselja Danilo (Rider), gdje je dio termalnoga luksuznog stambenog kompleksa adaptiran i pretvoren u oratorij. Tijekom 5. stoljeća taj je oratorij preuređen u crkvicu koja je dobila najvjerojatnije cemeterijalnu funkciju. Jedan od najznačajnijih dosad pronađenih ranokršćanskih objekata na šibenskom području nalazi se na položaju Prižba u Srimi kod Vodica. Na tom je prostoru sustavno istražen kompleks dvojnih crkava (geminae), čiji se nastanak veže uz drugu polovicu 5. i 6. stoljeća te za početak 7. stoljeća. Na Dedića punti, u Bilicama na Prokljanskom jezeru, još početkom prošloga stoljeća arheološkim je iskopavanjima istražen kompleks trikonhalne crkve s aneksima, koji se datira u 6. i na sam početak 7. stoljeća. Indicije o postojanju ranokršćanske crkve imamo za prostor Donjeg polja, u dnu Morinjskoga zaljeva. Tamo je pri istraživanju okoliša gotičke crkvice sv. Lovre, na položaju Grušine, pronađen ulomak ranokršćanskog pluteja. Pri istraživanjima tvrđave sv. Mihovila u Šibeniku utvrdilo se da je taj prostor značajnije naseljen najvjerojatnije u ranobizantsko (justinijansko) doba. Da se unutar samoga kastruma ili u njegovoj neposrednoj blizini nalazila crkva, indicije daje ranokršćanski pilastar ukrašen urezanim križem, uzidan u sjeverozapadnom zidu tvrđave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija