Pregled bibliografske jedinice broj: 982070
Cefalosporinaze u izolatima bakterije Proteus mirabilis iz domova za starije i nemoćne te izvanbolničkih pacijenata
Cefalosporinaze u izolatima bakterije Proteus mirabilis iz domova za starije i nemoćne te izvanbolničkih pacijenata // Acta medica Croatica, 72 (2018), 3; 285-294 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 982070 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Cefalosporinaze u izolatima bakterije Proteus mirabilis iz domova za starije i nemoćne te izvanbolničkih pacijenata
(Cephalosporinases in Proteus mirabilis isolates from long-term care facilities and the community)
Autori
Meštrović, Tomislav ; Lukić-Grlić, Amarela ; Bogdan, Maja ; Bandić-Pavlović, Daniela ; Cavrić, Gordana ; Drenjančević, Domagoj ; Sreter, Katherina Bernardette ; Benčić, Ana ; Sardelić, Sanda ; Bedenić, Branka
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 72
(2018), 3;
285-294
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
cefalosporinaze – genetika ; cefalosporini – farmakologija ; Proteus mirabilis – genetika ; bakterijska otpornost na lijekove – djelovanje lijeka, genetika ; beta-laktamaze – genetika, metabolizam ; plazmidi – analiza, genetika ; testovi osjetljivosti mikroorganizama ; Hrvatska – epidemiologija
(cephalosporinase – genetics ; cephalosporins – pharmacology ; Proteus mirabilis – genetics ; drug resistance, bacterial – drug effects, genetics ; Beta-lactamases – genetics, metabolism ; plasmids – analysis, genetics ; microbial sensitivity tests ; Croatia – epidemiology)
Sažetak
Proteus mirabilis (P. mirabilis) je sve značajniji uzročnik bolničkih i izvanbolničkih infekcija – uključujući i infekcije u domovima za starije i nemoćne osobe. Prethodna istraživanja rezistencije u P. mirabilis u Hrvatskoj su pokazala dominaciju TEM-52 beta-laktamaze proširenog-spektra (ESBL) i pojavu plazmidnih AmpC beta-laktamaza. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi evoluciju i dinamiku pojavljivanja cefalosporinaza u P. mirabilis u domovima umirovljenika te usporediti izolate iz domova s onima u izvanbolničkoj populaciji. Ukupno je prikupljen 41 izolat rezistentan na cefalosporine treće generacije iz dva doma za starije i nemoćne te od izvanbolničkih pacijenata u razdoblju od ožujka 2015. do rujna 2017. godine. Testiranje osjetljivosti na antibiotike provedeno je metodom dilucije u bujonu. ESBL i plazmidne AmpC beta-laktamaze su detektirane fenotipskim testovima s inhbitorima te metodom lančane reakcije polimerazom (PCR). Plazmidi su karakterizirani konjugacijom, transformacijom i replikon-tipizacijom. Svi izolati su pokazivali visoki stupanj rezistencije na amoksicilin te na cefalosporine prve, druge i treće generacije. Tri izolata su pokazivala pozitivan test dvostrukog diska i kombiniranih diskova s klavulanskom kiselinom, što je upućivalo na produkciju ESBL. Trideset-osam izolata je bilo negativno fenotipski na ESBL ali su imali pozitivan Hodgeov test i test kombiniranih diskova s fenilboroničnom kiselinom, što je upućivalo na produkciju AmpC beta- laktamaze. PCR-om su dokazane CTX-M i TEM beta- laktamaze u ESBL-pozitivnih izolata i CMY u izolata pozitivnih na AmpC. U CTX-M pozitivnim izolatima identifi ciran je plazmid iz IncK grupe, dok AmpC-pozitivni sojevi nisu posjedovali plazmid. Ovim istraživanjem dokazali smo perzistenciju AmpC beta-laktamaze iz CMY porodice u izolatima ove bakterijske vrste u jednom domu za starije i nemoćne osobe, ali i diseminaciju takvih izolata u drugom domu te u izvanbolničkoj populaciji. Kao i u nekim drugim istraživanja, uočen je trend skretanja beta-laktamaza od TEM varijanti prema CTX-M i CMY tipovima. Shodno tome, pravilna i brza laboratorijska identifi kacija tipa cefalosporinaze postaje sve važniji preduvjet za odabir adekvatne terapije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Osijek,
KBC "Sestre Milosrdnice",
KBC Split,
Klinički bolnički centar Zagreb,
Medicinski fakultet, Osijek,
Klinika za dječje bolesti
Profili:
Tomislav Meštrović
(autor)
Sanda Sardelić
(autor)
Domagoj Drenjančević
(autor)
Daniela Bandić Pavlović
(autor)
Maja Bogdan
(autor)
Branka Bedenić
(autor)
Gordana Cavrić
(autor)
Amarela Lukić-Grlić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus