Pregled bibliografske jedinice broj: 981596
Geostrateško značenje Zadra i zadarske regije u obrani Hrvatske od velikosrpske agresije u Domovinskom ratu
Geostrateško značenje Zadra i zadarske regije u obrani Hrvatske od velikosrpske agresije u Domovinskom ratu // Zadarsko zdravstvo i obrana Zadra u Domovinskom ratu 1991. godine / Jerolimov, Vjekoslav (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2018. str. 13-30
CROSBI ID: 981596 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geostrateško značenje Zadra i zadarske regije u obrani Hrvatske od velikosrpske agresije u Domovinskom ratu
(Geostrategic Significance of Zadar and Zadar Region in Defense of Croatia from the Greater Serbian Aggression in the Homeland War)
Autori
Magaš, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zadarsko zdravstvo i obrana Zadra u Domovinskom ratu 1991. godine
Urednik/ci
Jerolimov, Vjekoslav
Izdavač
Sveučilište u Zadru
Grad
Zadar
Godina
2018
Raspon stranica
13-30
ISBN
978-953-331-224-8
Ključne riječi
Zadar, zadarska regija, ličko-sjevernodalmatinski prostor, Jadranska Hrvatska, Hrvatska, velikosrpska agresija, obrambeni Domovinski rat
(Zadar, Zadar Region, Lika-North Dalmatia area, Adriatic Croatia, Croatia, Great Serbian Aggression, defensive Homeland War)
Sažetak
Zadar i širi ličko-sjevernodalmatinski prostor koji mu gravitira imali su izuzetno važnu ulogu i značenje u obrani Republike Hrvatske od agresije srpskih snaga i JNA u razdoblju 1991. – 1995. Izazvan agresivnim vojnim zahvatima pobunjenih pripadnika srpske manjine, različitih srpskih paravojnih jedinica i JNA, što je uzrokovalo strahovite ljudske žrtve, razaranja i progone, obrambeni Domovinski rat u zaobalju Zadra rezultirao je oslobađanjem zaposjednutih krajeva i njihovim povratkom u ustavno- pravni poredak Republike Hrvatske. Geostrateški, ovaj središnji prostor Jadranske Hrvatske tisućljetna je spona Kontinentalne Hrvatske i sjevernog hrvatskog Jadrana s južnije položenim srednjodalmatinskim i južnodalmatinskim prostorom te je ostvarenje prijetnje njegova osvajanja i otkidanja moglo biti karika presijecanja hrvatskog nacionalnog bića i teritorija s poraznim posljedicama za opstanak hrvatske države i naroda. U radu se raspravlja o geostrateškim interesima koji su se prelamali ili se prelamaju u ovoj regiji, napose o dvama koji se posebno ističu: kohezijski, tj. nacionalni, unutar RH, domoljubni ili patriotski i tzv. „regionalni“, tj. jugoslavenski/velikosrpski. Primarnom geostrateškom cilju (veliko) srpske agresije u ovoj regiji suprotstavljen je geostrateški cilj obrane Hrvatske u ovom prostoru, a obrađeni su i geostrateški aspekti protunapada i poslijeratne obnove u kojoj Zadar, kao vodeće središte, u mreži središnjih naselja Ličko-senjske, Šibenske (kasnije Šibensko-kninske) i Zadarsko-kninske (kasnije Zadarske) županije ima izuzetnu ulogu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
Napomena
Rad sadrži 1 tablicu i 5 slikovnih priloga
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-2693084-1177 - Geografske osnove razvoja litoralnih regija Hrvatske (Magaš, Damir, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Damir Magaš
(autor)