Pregled bibliografske jedinice broj: 980799
Srijemsko bojište – operacija „Fruška Gora
Srijemsko bojište – operacija „Fruška Gora // „XVI. Dani Julija Benešića“, znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Ilok, Hrvatska, 2016. (pozvano predavanje, domaća recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 980799 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Srijemsko bojište – operacija „Fruška Gora
(Srijem facade - operation "Fruška gora")
Autori
Jurković, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
„XVI. Dani Julija Benešića“, znanstveno-stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Ilok, Hrvatska, 21.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Srijemsko bojište, Fruška Gora, Nezavisna Država Hrvatska, dokumentacija ; 1942. godina ; Nijemci ; ustaše ; partizani.
(Srijem facade, Fruška Gora, Nezavisna Država Hrvatska, documentation ; 1942 ; Germans, Ustashe ; Partisans.)
Sažetak
U ovom radu autor opisuje operaciju „Fruška Gora“, poznatu i kao „Velika ofenziva“ na području Srijema u tadašnjoj NDH. U drugoj polovici kolovoza 1942. Nijemci su u suradnji s oružanim snagama NDH pokrenuli navedenu operaciju protiv partizana. Operacija je bila izvršena u cilju zadobivanja kontrole nad teritorijem te „čišćenja terena“. Prodorom združenih snaga na područje Srijema razbijen je Fruškogorski i Podunavski NOP odred na Fruškoj Gori, dok je Štab NOP odreda za Srijem potpuno uništen, a uz to se osigurala granica prema okupiranoj Srbiji. Rad se bavi analizom borbi zaraćenih strana, a na kraju rada prikazuje se posljedice tih isti borbi koje će dovesti i do stradanja civilnog stanovništva. Zaključak: Izuzev kontrole nad teritorijem, operacija je predviđala i okruživanje partizana te shodno tome njihovo razbijanje. Nakon operacije partizani su bili primorani premjestiti se na teritorij istočne Bosne, što je u operativnom pogledu bila i gravitacija Srijema, te na taj način uspješno izbjeći potpuno uništenje. Inače, srijemsko bojište u ovom periodu je izuzetno važno zbog osiguranja kontrole teritorija od strane NDH te onemogućavanja partizanskog djelovanja na ovom prostoru za dulje vrijeme, koje će se pojaviti tek u kolovozu 1944. godine kada će se pobjednik rata već praktički znati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Napomena
Skup se održava uoči blagdana zaštitnika grada sv. Ivana Kapistrana i na dosadašnjim skupovima sudjelovao je velik broj istaknutih izlagača - povjesničari, arheolozi, jezikoslovci, povjesničari umjetnosti i drugi iz Hrvatske, Slovačke, Italije, Srbije, Mađarske čime je postao skup međunarodnog značaja. Na dosadašnjim skupovima obrađene su teme lokalne iločke i srijemske povijesti, djelovanja i značaja Julija Benešića za hrvatsku kulturu i znanost te djela i stvaralaštvo lokalnih slavonskih i srijemskih književnika, jezikoslovaca i drugih poznatih osoba značajnih za srijemski zavičaj.