Pregled bibliografske jedinice broj: 98037
Zbrinjavanje industrijskog otpada u kompozitima na bazi portland cementa.
Zbrinjavanje industrijskog otpada u kompozitima na bazi portland cementa. // I. Hrvatska konferencija, Ekoinženjerstvo 2002, Knjiga sažetaka, Plitvička jezera, 22-24. listopada 2002. / Koprivanac, Natalija (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002. str. 74-74 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 98037 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zbrinjavanje industrijskog otpada u kompozitima na bazi portland cementa.
(Industrial waste management in the production of Portland cement-based composites.)
Autori
Zelić, Jelica ; Božina, Mirela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
I. Hrvatska konferencija, Ekoinženjerstvo 2002, Knjiga sažetaka, Plitvička jezera, 22-24. listopada 2002.
/ Koprivanac, Natalija - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2002, 74-74
Skup
I. hrvatska konferencija Ekoinženjerstvo 2002
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 22.10.2002. - 24.10.2002
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Zbrinjavanje industrijskog otpada; hidratacija cementa; silica fume; leteći pepeo.
(Industrial waste management; cement hydration; silica fume; fly ash.)
Sažetak
Učinkovitije zbrinjavanje tehnološkog i komunalnog, kao i opasnog otpada, u svijetu je već uobičajna praksa, a portland cement, leteći pepeo iz termoelektrana, filterska prašina iz proizvodnje ferosilicija (tzv. silica fume), i vapno se najčešće rabe kao veziva za teške metale i opasne tvari koje se mogu naći u otpadnom materijalu. U ovom su radu ispitivani učinci različitog industrijskog otpadnog materijala, kao što su: troska iz proizvodnje ferolegura, leteći pepeo iz termoelektrane, silica fume, prašina vapnenca nastala tijekom drobljenja i stakleni krš, na hidrataciju dva tipa industrijskog portland cementa, oznaka PC45B i PC30z45s, a u cilju zbrinjavanja otpadnih materijala kao hidraulički aktivnih dodataka cementu/betonu. U istraživanim sustavima 15 mas.% cementa je zamijenjeno s istim masenim udjelom fino mljevenog otpsdnog materijala. Utjecaj zamjenskih dodataka na ranu hidrataciju cementa (omjer voda-kruta, V/K = 0, 5 ; T=298 K)praćen je mjerenjem oslobođene topline hidratacije pomoću diferencijalnog mikrokalorimetra. Na temelju rezultata mikrokalorimetrijskih mjerenja, razvoja topline hidratacije i alpha-t krivulja, raspravljena je reakcijska sposobnost različitih zamjenskih dodataka na tijek procesa hidratacije cementa. Također je uočeno da je vapnenac u odnosu na silica fume aktivniji dodatak, te da ubrzava ranu hidrataciju cementa, ali da nema većeg učinka na razvoj mehaničkih čvrstoća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA