Pregled bibliografske jedinice broj: 980065
Komparacija posmične čvrstoće veze metalnih i keramičkih ortodontskih bravica ljepljenih na cirkonskim krunicama
komparacija posmične čvrstoće veze metalnih i keramičkih ortodontskih bravica ljepljenih na cirkonskim krunicama // Acta Stomatologica Croatica 2017, 51(1) / Meštrović, Senka (ur.).
Zagreb, 2017. str. 171-171 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 980065 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Komparacija posmične čvrstoće veze metalnih i
keramičkih ortodontskih bravica ljepljenih na
cirkonskim krunicama
(Comparison of shear bond strength of metal and
ceramic orthodontic brackets bonded to zirconium
crowns)
Autori
Mehmeti, Blerim ; Alar, Željko ; Sakoman, Matija ; Azizi, Bleron ; Kelmendi, Jeta ; Ilijazi- Shahiqi, Donika ; Anić-Milošević Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica 2017, 51(1)
/ Meštrović, Senka - Zagreb, 2017, 171-171
Skup
2. Kongres Hrvatskog ortodontskog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 23.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ortodontske bravice ; cirkonske krunice
(orthodontic brackets ; zirconic crowns)
Sažetak
Zbog sve većeg broja odraslih osoba koje ulaze u ortodontsku terapiju, pojavili su se novi izazovi za ortodonte, među kojima je i potreba za vezivanjem ortodontskih bravica na keramičke restauracije, jer to ima veći stupanj neuspjeha u odnosu na vezivanje za caklinu. Jedan od faktora koji na to utječe je i materijal od kojeg su izrađene bravice. Cilj istraživanja bio je provesti komparativnu analizu za posmičnu čvrstoću veze (shear bond strength - SBS) metalnih i keramičkih ortodontskih bravica vezanih na cirkonskim keramičkim krunicama koje se koriste za protetsku restauraciju zuba. Materijali i metode: Istraživanje je provedeno na 20 keramičkih uzoraka (polu-krunice), cirkonskih (Copran Zr-i Monolith, White Peaks Dental Solutions GmbH&Co.KG, Wesel, Essen, Germany), na kojima su lijepljene ortodontske bravice, 10 metalnih (Mini 2000, Ormco Corp., Glendora, California, USA) i 10 keramičkih polikristaliničkih bravica (Glam Forestadent, Bernhard Forster GmbH, Pforzheim, Germany). SBS je testirana pomoću univerzalnog stroja za ispitivanje materijala- kidalice (Erichsen 0-2000 N, ISO 7500-1:1, AM Erichsen GmbH&Co.KG, Hemer- Sundwig, Germany), uz opterećenje primijenjeno paralelno s bukalnom površinom restauracije u gingivo-okluzalnom smjeru, koristeći oštricu kidalice na 1 mm/min, do granice pucanja. Sila potrebna za odljepljivanje bravica je zabilježena u Newtonima. Uzorci su analizirani korištenjem povećala, kako bi se utvrdo Adhesive Remnant Index (ARI). Kod statističke obrade podataka korišten je t-test, a razina značajnosti postavljena je na α = 0.05. Rezultati istraživanja pokazuju da su brojčane vrijednosti sile potrebne za odljepljivanje metalnih bravica (iznos od 10 testova = 707, 97N) s cirkonskih krunica malo veće od sila potrebnih za odljepljivanje keramičkih bravica (iznos od 10 testova = 597, 70N), no ne postoji statistički značajna razlika. Zaključak: Prema brojnim istraživanjima, čvrstoća veze dobivena keramičkim bravicama čini se veća od one metalnih bravica (zbog jače adhezije s keramikom i propuštanja svjetlosti, koja dovodi do višeg stupnja polimerizacije i smanjenog naprezanja na spoju adheziva i bravice). Međutim, izgleda da to nije slučaj kod ortodontskih bravica ljepljenih na cirkonskim keramičkim krunicama.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
- MEDLINE