Pregled bibliografske jedinice broj: 979616
JAVNOZDRAVSTVENI IZAZOV SKRBI OSOBA OBOLJELIH OD DEMENCIJE
JAVNOZDRAVSTVENI IZAZOV SKRBI OSOBA OBOLJELIH OD DEMENCIJE // Zbrornik radova 2018, neurologija i javno zdravstvo / Kopačević, Lenka (ur.).
Zagreb: Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2018. str. 124-129 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 979616 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
JAVNOZDRAVSTVENI IZAZOV SKRBI OSOBA OBOLJELIH OD DEMENCIJE
(PUBLIC HEALTH CHALLENGE OF PEOPLE WITH DEMENCY)
Autori
Šantek-Zlatar, Gordana ; Friščić, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbrornik radova 2018, neurologija i javno zdravstvo
/ Kopačević, Lenka - Zagreb : Udruga medicinskih sestara i tehničara Hrvatske za neurologiju (UMSTHN), 2018, 124-129
ISBN
978-953-56352-8-4
Skup
IX. međunarodni kongres UMSTHN-a "Neurologija i javno zdravstvo"
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 26.09.2018. - 29.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Demencija ; obitelj ; psiho-socijalno-medicinska podrška
(Dementia ; family ; psycho-social-medical support)
Sažetak
Demencija je sindrom kroničnog, ireverzibilnog i progresivnog oštećenja kognitivnih sposobnosti oboljele osobe, prouzročena organskim oštećenjem središnjeg živčanog sustava. (1). Kronična bolest iscrpljuje oboljelog, ali i njegovu okolinu i obitelj. Zaboravljivost, nemogućnost obavljanja aktivnosti samozbrinjavanja, smanjena pokretljivost, visoki rizik padova i ozljeda, izgubljenost i dezorjentiranost u vremenu i prostoru problemi su koji oboljelog svrstavaju u skupinu osoba koji potpuno ovise o pomoći drugih. Kako bolest napreduje tako ponašanja oboljelog često postaju neprihvatljiva za društvo i okolinu pa posljedično dolazi do socijalne izoliranosti oboljelog i njegove obitelji. Član obitelji koji skrbi za oboljelog osjeća se kao uhvaćen u zamku iz koje se ne može izvući. Preraspodjela uloga i obaveza u obitelji ne zadovoljavaju potrebe oboljelog. Obitelj se iscrpljuje emotivno, fizički i materijalno. Zdravstvene ustanove su često prekapacitirane i nisu u stanju zbrinuti toliki broj oboljelih na svojim palijativnim odjelima, a domovi za stare i nemoćne te udomiteljske obitelji nerado uzimaju dementne osobe u skrb zbog problema u ponašanju oboljelog, ali i needuciranosti istih za skrb dementnih bolesnika. Zadržavanje u obitelji ostaje jedina opcija. Obiteljska uključenost i preraspodjela uloga u njoj, postaje nedostatna jer se članovi psihofizički iscrpe 24-satnom brigom. Edukacija o obilježjima, tijeku i prognozi bolesti, uz suport ciljanim psiho-socijalnim tretmanima vrlo su važne intervencije koje će obiteljima pomoći u skrbi oboljelog, ali i u samopomoći kada iscrpe sve svoje zalihe znanja, emocija i energije. U RHrvatskoj postoji nekoliko odjela za zbrinjavanje dementnih osoba u psihijatrijskim ustanovama. Obzirom na starenje populacije, porasta incidencije demencije u našoj zemlji, biti će potrebno osigurati više kapaciteta za potpunu skrb o dementnim osobama te odgovarajućih psiho-socijalno-medicinskih savjetovališta za pomoć oboljelima i članovima njihovih obitelji, te za osoblje spomenutih ustanova kojima će ova specifična znanja pomoći u svakodnecnom radu i skrbi za oboljele.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti), Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)