Pregled bibliografske jedinice broj: 97960
Zaposlenost u informacijskom društvu - In memoriam sigurnom radnom mjestu
Zaposlenost u informacijskom društvu - In memoriam sigurnom radnom mjestu // Zbornika radova s konferencije: "Odnos države i tržišta na putu integracije Hrvatske u svjetske gospodarske tokove" / Ahec-Šonje, A., Babić, A., Bibić, B. (ur.).
Zagreb: Ekonomija moderna & Friedrich Neumann Stiftung, 2003. str. 75-97 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 97960 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zaposlenost u informacijskom društvu - In memoriam sigurnom radnom mjestu
(Employment in Information Society - In Memoriam to Job Security)
Autori
Peračković, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornika radova s konferencije: "Odnos države i tržišta na putu integracije Hrvatske u svjetske gospodarske tokove"
/ Ahec-Šonje, A., Babić, A., Bibić, B. - Zagreb : Ekonomija moderna & Friedrich Neumann Stiftung, 2003, 75-97
Skup
Prva konferencija Ekonomije moderne
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 25.10.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zaposlenost; informacijsko društvo; privatizacija; sigurnost zaposlenja; povratni migranti
(employment; information society; privatisation; job security; migrant returnees)
Sažetak
Ovaj rad predstavlja sociološki pristup poimanja zaposlenosti: najprije kroz prikaz najnovijih teorijskih spoznaja o transformaciji strukture zaposlenosti te potom kroz rezime glavnih empirijskih nalaza socioloških istraživanja o prvom desetljeću tranzicije u Hrvatskoj. Prvi dio se odnosi na obilježja strukture zaposlenosti informacijskih društava kojima teži i hrvatsko društvo, a to su prema modelima M. Castellsa: pomak s dobara na usluge, porast menadžerskih i stručnih zanimanja, smanjenje poljoprivrednih i proizvodnih poslova te sve više informacijski sadržaj rada u najrazvijenijim gospodarstvima, što su ujedno i temeljne značajke teorija o informacijskom društvu. U drugom dijelu su prikazani glavni rezultati sociološkog istraživanja o iskustvima desetljeća tranzicije u Hrvatskoj koji pokazuju važnost zaposlenosti i sigurnosti zaposlenja prema percepciji javnosti. Osim uzorka javnog mnijenja u tom su istraživanju kao kontrolna skupina bili uključeni i povratni migranti čija pozicija jest specifična: osim što im je zajedničko migrantsko, odnosno povratničko iskustvo specifična je i njihova pozicija tijekom proteklih desetak godina tranzicije u Hrvatskoj. U ovom radu će se prikazati različiti stavovi građana i povratnih migranata o poželjnim ciljevima privatizacije i o onome što je ona prouzročila, zatim njihova procjena poslovne uspješnosti privatiziranih poduzeća, percepcija privatizacijskih dobitnika i gubitnika te stavovi o ulozi privatizacije kao glavnog uzročnika sadašnjih društvenih problema. Ključna razlika je u tome što su povratnici promatrali i ocjenjivali privatizaciju kao mehanizam povratka u tržišnu privredu dok su ostali građani doživljavali privatizaciju kao pljačku društvene imovine koja direktno ugrožava njihovu egzistencijalnu sigurnost. Glavni problem se očituje upravo u toj nespojivosti strukturalnih modela informacijskog društva prema kojem se teži i sociokulturnih obilježja od kojih se polazi. U zaključku se ukazuje na uzroke tog jaza te na neke primjere mogućih rješenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija, Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
0194204
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Krešimir Peračković
(autor)