Pregled bibliografske jedinice broj: 979440
Učinak rekreacijskog ronjena na plazmatsku koncentraciju galektina-3
Učinak rekreacijskog ronjena na plazmatsku koncentraciju galektina-3 // Knjiga sažetaka / Bojić, Mirza ; Turčić, Petra (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018. str. 40-40 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 979440 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak rekreacijskog ronjena na plazmatsku
koncentraciju galektina-3
(Effect of recreational diving on galectin-3 plasma
concentration)
Autori
Dobrović, Irena ; Žarak, Marko ; Perović, Antonija ; Dumić, Jerka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Bojić, Mirza ; Turčić, Petra - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2018, 40-40
ISBN
978-953-6256-98-3
Skup
7. simpozij studenata farmacije i biokemije (FARMEBS 2018)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.06.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
SCUBA ronjenje ; galektin-3 ; srčano/mišićno oštećenje
(SCUBA diving ; galectin-3 ; heart/muscle damage)
Sažetak
Rekreacijsko ronjenje s komprimiranim plinskim smjesama (eng. self contained underwater breathing apparatus, SCUBA) predstavlja poseban oblik fiziološkog stanja izazvanog zahtjevnom fizičkom aktivnošću te izloženosti niskoj temperaturi i hiperoksiji, što dovodi do pokretanja brojnih adaptacijskih mehanizama. Kako bi se pridonijelo razumijevanju tih procesa na molekularnoj razini, u radu su praćeni biljezi oštećenja srčanog i skeletnih mišića, s posebnim fokusom na galektin-3 (gal-3). Gal-3, β-galaktozidni lektin, sudjeluje u različitim (pato)fiziološkim procesima, primjerice upalnim reakcijama i fibrozi, a koristi se i kao pouzdan prognostički biljeg srčanog zatajenja. U istraživanje je bilo uključeno 10 muških ronioca, koji su, opremljeni ronilačkom SCUBA opremom, ronili 30 minuta do 30 metara dubine, bez dekompresijskog zaustavljanja tijekom postupnog vraćanja na površinu. U uzorcima plazme, dobivenim iz uzoraka krvi uzetih venepunkcijom na K2EDTA antikoagulans neposredno prije (kontrola) i nakon zarona te tijekom oporavka (3. i 6. sat), mjerena je koncentracija gal-3 te biljezi oštećenja srčanog (hsTnI, eng. Highsensitive Troponin I i NT-proBNP, eng. N- terminal proBrain Natriuremic Peptide) i skeletnih mišića (mioglobin) te sistemske upale (hsCRP, eng. High-sensitive CRP). Dobiveni su podaci statistički obrađeni Friedman ANOVA testom u programu MedCalc. Koncentracije svih parametara, osim hsCRP, bile su statistički značajno više (p < 0.05) neposredno nakon zarona u odnosu na kontrole. Koncentracije hsTnI i NT- proBNP ostale su povišene i tijekom oporavka, dok su se koncentracije gal-3 i mioglobina u 6. satu vratile na kontrolne vrijednosti, uz vršnu vrijednost za mioglobin neposredno nakon ronjenja, a za gal-3 u 3. satu. Ovim je radom po prvi put pokazano da SCUBA ronjenje izaziva oslobađanje gal-3 u cirkulaciju, uz mogućnost da je izvor gal- 3 kako srčani mišić (porast koncentracija NT- proBNP i hs-TnI, specifično za miocite), tako i skeletni mišići, s obzirom na porast koncentracije mioglobina.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Opća bolnica Dubrovnik