Pregled bibliografske jedinice broj: 9793
Mogućnost tzv. visokoga i potpunog mehaniziranja sječe i izrade te mehaniziranja privlačenja drva u šumama Hrvatske
Mogućnost tzv. visokoga i potpunog mehaniziranja sječe i izrade te mehaniziranja privlačenja drva u šumama Hrvatske // Šumarski list, 121 (1997), 7-8; 371-381 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 9793 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost tzv. visokoga i potpunog mehaniziranja sječe i izrade te mehaniziranja privlačenja drva u šumama Hrvatske
(Möglichkeit der Hoch- und Vollmechanisierung der Einschlagsarbeiten, und Mechanisierung des Holzrückens in Wäldern Kroatiens)
Autori
Bojanin, Stevan ; Krpan, Ante
Izvornik
Šumarski list (0373-1332) 121
(1997), 7-8;
371-381
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
sječa i izrada; potpuna i visoka mehanizacija; stupanj mehaniziranosti; sakupljanje drva; prijenosna vitla; privlačenje; traktori
(Fällung und ausformung; Hoch- Vollmechanisation; sammeln des Holzes; Winde; Rückung des Holzes; Schlepper)
Sažetak
Primjena motornih lančanih pila za jednog radnika u Hrvatskoj iza 1960. godine predstavljala je prvu, ručno-strojnu fazu mehanizacije radova sječe i izrade. Iza toga javili su se u Europi višenamjenski strojevi za radove na sječi i izradi. Primjena harvestera, kojima su mehanizirani radovi na sječi i izradi, predstavlja potpunu mehanizaciju ovih radova, a primjena procesora, kojima se obavlja izrada bez obaranja stabala, predstavlja visoku mehanizaciju. Pored navedenih strojeva uvedeni su i strojevi za guljenje kore oblog drva. Harvesteri i procesori su namijenjeni prvenstveno za rad u prirodnim šumama i kulturama četinjača te u plantažama topola. U novije se vrijeme harvesteri primijenjuju u Njemačkoj u bukovim prorednim sastojinama za obradbu stabala do uključivo 25 cm prsnog promjera. U svezi s primjenom visoke i potpune mehanizacije sječe i izrade, treba uzeti u obzir da u Hrvatskoj postotak drva četinjača u obujmu sječivog drva iznosi oko 15 %. Cilj je ove radnje istražiti mogućnost potpune i visoke mehanizacije pri sječi i izradi u mlađim, te visoke mehanizacije u kasnijim prorednim, te sječno zrelim sastojinama. U svezi s mehanizacijom privlačenja pri sortimentnoj i deblovnoj metodi izrade, cilj je pojasniti mogućnosti primjene zglobnih traktora, traktora gusjeničara i forvardera. Zatim se raspravlja primjena clam-bunk i grapple-traktora. Raspravlja se i problem odvajanja sakupljanja drva od samog privlačenja te spajanja sakupljanja drva s obaranjem i izradom. Prikazuju se rezultati sakupljanja drva vitlima montiranima na traktor te prijenosnim vitlima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biotehnologija
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Forestry abstracts
- Cab abstracts
- Agricola
- Pascal
- Geobase (IM)