Pregled bibliografske jedinice broj: 978829
Političko i sveto: identitet prostora i prostori identiteta u dubrovačkoj književnosti 17. stoljeća
Političko i sveto: identitet prostora i prostori identiteta u dubrovačkoj književnosti 17. stoljeća. Zagreb : Dubrovnik: Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku, 2018 (monografija)
CROSBI ID: 978829 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Političko i sveto: identitet prostora i prostori identiteta u dubrovačkoj književnosti 17. stoljeća
(The Political and the Sacred: the Identity of Space and the Spaces of Identity in Seventeenth-Century Ragusan Literature)
Autori
Brković, Ivana
Ostali urednici
Vekarić, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku
Grad
Zagreb : Dubrovnik
Godina
2018
Stranica
324
ISBN
978-953-347-157-0
ISSN
1330-075X
Ključne riječi
reprezentacija prostora u književnosti ; dubrovačka književnost 17. stoljeća ; hrvatska književnost 17. stoljeća
(representation of space in literature ; seventeenth-century Ragusan literature ; seventeenth-century Croatian literature)
Sažetak
U knjizi se dubrovačkoj književnosti 17. stoljeća prilazi iz perspektive oblikovanja književnog prostora. Pritom se polazi od paradigme prostornog obrata u suvremenoj društvenoj i kulturnoj teoriji, sukladno s kojom se prostor poima kao društveni konstrukt u čijoj proizvodnji osim materijalnih/realnih/objektivnih prostora izravne percepcije participiraju i mentalni, tj. subjektivni i imaginarni prostori povezani s kognitivnim procesima, konstrukcijom te reprezentacijom prostora. U tom smislu i književni prostor, kao reprezentacijski fenomen, participira u proizvodnji društvenog prostora. Na temelju korpusa koji čine reprezentativna djela baroknih autora Ivana Gundulića, Junija Palmotića, Vladislava Menčetića, Jakete Palmotića Dionirića, Petra Bogašinovića i dr. istražuje se pluralni identitet književnoga prostora, odnosno njegove različite konotacije (povijesne, političke, vjerske, kulturne i dr.), kao i strategije njegove proizvodnje. Povrh toga u fokusu je i međuodnos procesa konstruiranja prostora i kolektivnih identiteta te se u analizi pokazuje koji su prostorni modeli identiteta/alteriteta obilježili dubrovačku imaginativnu geografiju 17. stoljeća (dubrovački, slovinski, katolički, kršćanski, osmanski, habsburški, mletački i dr.)
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti, Književnost