Pregled bibliografske jedinice broj: 978703
Psihologija u predatorskom ruhu
Psihologija u predatorskom ruhu // Knjiga sažetaka - Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke / Brajša-Žganec, Andreja ; Penezić, Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja (ur.).
Sveti Martin na Muri: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018. str. 200-200 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 978703 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihologija u predatorskom ruhu
(Psychology in predator's clothing)
Autori
Matešić, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka - Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke
/ Brajša-Žganec, Andreja ; Penezić, Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja - Sveti Martin na Muri : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018, 200-200
ISBN
978-953-55079-7-0
Skup
26. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 07.11.2018. - 10.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
psihološki časopisi: humanistički časopisi ; predatorski izdavači
(psychology journals ; humanistic journals ; pre-authorship publishers)
Sažetak
Prema Pravilniku o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja (NN 03/17) danas je u Republici Hrvatskoj na snazi dvostruki sustav znanstvenog napredovanja. Za humanističke znanosti taksativno su u Pravilniku navedeni časopisi razvrstani u A1 i A2 kategorije, dok se za sva ostala područja, uključujući i psihologiju, članci vrednuju prema načelu citiranosti časopisa, tj. prema čimbeniku utjecaja. U novije vrijeme prihvaća se stajalište da istraživanja koja su financirana javnim novcem (novcem poreznih obveznika) trebaju biti javno dostupna, te se pojavljuju časopisi otvorenog pristupa (open access). S obzirom na globalno povećani broj znanstvenika koji su primorani objavljivati, uz istodobnu nedostupnost vrhunskih časopisa s visokim impakt faktorima, pojavljuju se časopisi koji jamče otvoreni pristup, ali za objavu se od autora traži da osigura plaćanje prostora u časopisu. U nastaloj situaciji pojavili su se izdavači koji su pokrenuli časopise otvorenog pristupa, koji za relativno mala sredstva pružaju autorima nadu da će njihov rad biti citiran. Međutim, osnovna je odlika ovih časopisa nedovoljna, nekvalitetna recenzija objavljenih radova. Problem je u recenziranju koje se dogovara u prijateljskom krugu autora, pa se umjesto neovisnih, kvalitetnih recenzija dobivaju hagiografije. Nastala pojava nazvana je 'predatorskim časopisima', koje objavljuju 'predatorski izdavači'. Tehnološki razvoj koji je omogućio digitalni tisak doveo je do izdavanja 'knjiga na zahtjev', a u određenim slučajevima ovakva se izdanja ne prihvaćaju kao vjerodostojna pri znanstvenim napredovanjima, jer se također procjenjuju predatorskim. U priopćenju će biti navedeni primjeri predatorskih objava u psihologiji, a bit će iznijete i neke preporuke kako prepoznati uočeni fenomen. Zaključno se ističe da su predatorski časopisi lakši za prepoznavanje u odnosu na predatorska izdanja knjiga.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija