Pregled bibliografske jedinice broj: 978686
Zoniranje i praćenje vodoopskrbnog sustava
Zoniranje i praćenje vodoopskrbnog sustava // PLIN2018 / Raos, Pero (ur.).
Osijek: Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu, 2018. str. 209-215 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 978686 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zoniranje i praćenje vodoopskrbnog sustava
(Zoning and monitoring of water supply sustems)
Autori
Dako, Franjo ; Zima, Jasna ; Šperac, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
PLIN2018
/ Raos, Pero - Osijek : Strojarski fakultet Sveučilišta u Slavonskom Brodu, 2018, 209-215
Skup
16. skup o prirodnom plinu, toplini i vodi = 16th Natural Gas, Heat and Water Conference ; 9. međunarodni skup o prirodnom plinu, toplini i vodi = 9th International Natural Gas, Heat and Water Conference
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 26.09.2018. - 28.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
gubici, smanjenje, zoniranje, istjecanje
(losses, reducing, zoning, leakage)
Sažetak
Upravljanje gubicima vode u vodoopskrbnom sustavu je vrlo složen i tehnički kompleksan proces koji zahtijeva poduzimanje niza mjera kao što su: zoniranje sustava, upravljanje tlakovima, aktivna kontrola gubitaka, zamjena starih cjevovoda novima. Sve te mjere imaju za cilj smanjiti gubitke vode u vodoopskrbnim sustavima na tehnički prihvatljivu razinu, pri tome ne zanemarujući niti ekonomsku komponentu uloženih financijski sredstava i ostvarenog benefita. Zoniranjem sustava se određuju područja u kojima se mogu samostalno (neovisno o ostatku sustava) provoditi mjerenja i analize te lociranje mjesta nekontroliranog istjecanja. Određivanje pojedinih zona temelji se na broju korisnika, duljini vodoopskrbne mreže, te količini priključenja na glavni vodoopskrbni sustav ( spojevi na opskrbne cjevovode ). Prilikom definiranja pojedinih zona potrebno je racionalno utvrditi granice i broj zona vodoopskrbnog sustava na način da se u svakoj zoni dobije optimalna količina informacija bez suvišnih i detaljnih podataka. Sustav upravljanja gubicima podrazumijeva stalno praćenje protoka (potrošnje i gubitaka) i tlakova u sustavu. Praćenje protoka temelji se na postavljanju prijenosnih ili fiksnih mjerača tlaka i protoka na ulazu u zonu i/ili izlazu. Potom se postavljaju korelatori pomoću kojih se približno određuje lokacija nekontroliranog istjecanja. Nakon približnog lociranja nekontroliranog istjecanja, upotrebljavaju se elektro akustični uređaj tzv. geofoni za precizno lociranje. Kada se objedini cjelokupna zona sa svim podacima o mjestima gdje se pojavljuje nekontrolirano istjecanje vode iz vodoopskrbnog sustava, pristupa se sanaciji i otklanjanju lomova i oštećenja vodoopskrbne mreže na predmetnim lokacijama. Monitoring količine vode koji se provodi za vrijeme lociranja te nakon saniranja pojedine točke pomoću ultrazvučnog mjerača protoka, daje detaljan uvid u smanjenje ili povećanje utrošnje vode unutar promatrane zone.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek
Profili:
Marija Šperac
(autor)