Pregled bibliografske jedinice broj: 978434
Analiza utjecaja realizacije novih projekata hidroelektrana na mogućnost prihvata obnovljivih izvora u Hrvatskoj i okolnoj regiji
Analiza utjecaja realizacije novih projekata hidroelektrana na mogućnost prihvata obnovljivih izvora u Hrvatskoj i okolnoj regiji // Power & Energy Masters 2018, 13. međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje ‘energetska i procesna postrojenjaZagreb : EGE , 2018.
Rovinj, Hrvatska, 2018. 1581, 19 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 978434 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza utjecaja realizacije novih projekata
hidroelektrana na mogućnost prihvata obnovljivih
izvora u Hrvatskoj i okolnoj regiji
(Analysis of impacts of the implementation of new
hydropower projects on the possibility of receiving
renewable sources in Croatia and the surrounding
region)
Autori
Klenkar, Ivan ; Tomšić, Željko ; Rajšl, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Power & Energy Masters 2018, 13. međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje ‘energetska i procesna postrojenjaZagreb : EGE , 2018.
/ - , 2018
Skup
13. Međunarodno znanstveno-stručno savjetovanje "Energetska i procesna postrojenja" ; 8. Međunarodni forum o obnovljivim izvorima energije
Mjesto i datum
Rovinj, Hrvatska, 14.11.2018. - 16.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
PLEXOS, regionalni model, hidroelektrane, obnovljivi izvori energije, jugoistočna Europa, fleksibilnost sustava
(PLEXOS, regional model, hydropower plants, renewable energy sources, Southeast Europe, system flexibility)
Sažetak
Promjena klime u svijetu sve je intenzivnija i uočljivija iz dana u dan. Neizbježni problemi u vidu posljedica klimatskih promjena također su sve značajniji. Konsenzus svjetske znanstvene i stručne zajednice je da je djelovanje čovjeka na okoliš, ponajviše kao emisije stakleničkih plinova, jedan od ključnih razloga za ubrzavanje posljedica klimatskih promjena, ponajviše porasta prosječne temperature zraka na Zemlji. Obnovljivi izvori energije nesumnjivo sadrže glavnu ulogu u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja elektroenergetskog sustava. Oni postaju ekonomski konkurentni, međutim u njihovoj penetraciji u EES potrebna je tehnička podrška. Njihova pojačana penetracija u EES također je jedan od načina rješavanja problema povećanja emisija ugljičnog dioksida. Stoga valja prikazati model stvarnog EES- a četiri zemlje Jugoistočne Europe. Razmatrane su Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora s budućim scenarijima stanja u EES-u svake zemlje za 2020. i 2030. godinu. Isto tako, na temelju izrađenog regionalnog modela u programskom alatu PLEXOS ispitan je utjecaj povećanja kapaciteta u reverzibilnim i akumulacijskim hidroelektranama i projekti revitalizacije postojećih hidroelektrana na mogućnost penetracije obnovljivih izvora. Zbog intermintentnih karakteristika energije vjetra EES zahtijeva dodatnu fleksibilnost koju mu mogu pružiti hidroelektrane koje su najbolji pružatelj takvih usluga, posebice u zemljama Jugoistočne Europe koje obiluju instaliranim kapacitetima hidroelektrana.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb